Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży

PROJEKT "POLSKO - NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY"

Zapraszamy uczniów klas II do udziału w projekcie dofinansowywanym z Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Spotkanie odbędzie się w dniach 12-19.03.2023 r. w Neuss. Projekt jest spotkaniem dwóch szkół – naszej:) oraz Gesamtschule an der Erft. ( www.ge-erft.de ). Podczas spotkania zostaną poruszone tematy historyczne i językowe. Historia relacji między Polską a Niemcami, a w szczególności historia II wojny światowej, której 85. rocznica wybuchu przypada w 2024 rokuczęsto jest tematem Polsko - Niemieckich spotkań młodzieży. Wspólne poznawanie i badanie przeszłości jest  podstawą do rozważań o teraźniejszości i przyszłości. Nasz projekt skupia się na analizie Praw Człowieka, rasizmie , dyskryminacji , wykluczeniu.  Oprócz warsztatów w placówce byłego Gestapo w Kolonii uczniowie odbędą dwa spotkania warsztatowe w Anna Frank Haus w Amsterdamie.  Przed projektem odbędzie się przygotowanie i po- podsumowanie projektu ( podczas tych dodatkowych spotkań uczniowie wyjadą do Warszawy do Muzeum Powstania Warszawskiego, na spotkanie ze świadkiem tamtych czasów Panią Eulalią Rudak, przedstawią efekty projektu w formie filmu / wystawy w naszej szkole po projekcie ).

W pażdzierniku planowana jest rewizyta naszej partnerskiej szkoły z Neuss .

Na projekt otrzymamy dofinansowanie z PNWM w kwocie ok 250 Eu i 600 zł  na program oraz dofinansowanie do realizacji przygotowania i podsumowania  ) Dokładne  koszty spotkania zostaną podane w styczniu ( szacowany koszt dopłaty do wyjazdu uczestnika  to ok. 200/250 Eu oraz 300/400 zł  )  Koszty obejmują ; realizację programu, transport autokarem ,  przewodnik, parkingi, zakwaterowanie w Dusseldorf i Amsterdam, wyżywienie ( śniadanie. obiadokolacja),  wejścia do zwiedzanych obiektów , obsługę tłumacza, pracowników pedagogicznych.

Dokładny program zostanie przedstawiony również  w styczniu lecz wstępnie obejmować będzie: wizyty z Gesamtschule w Neuss, zwiedzanie Duuseldorf i Kolonii z jedną z największych katedr w Europie , siedziba byłego gestapo, warsztaty w fabryce herbaty Teekanne, wizyta – powitanie z władzami miasta Neuss, zwiedzanie Amsterdamu, muzeum Pisacco, figur woskowych Madame Tussaunds rejs promem po kanałach Amsterdamu i poczęstunkiem ,warsztaty w domu Anny Frank .

Projekt Wymiana - link