Aktualności › Projekt edukacyjny na r. szk 2019/2020 Nigdy więcej wojny – „Skłodowska” pamięta!

Wrzesień 1939 roku i wydarzenia bezpośrednio go poprzedzające w sposób szczególny wpisują się w historię Polski i właśnie te wydarzenia chcemy przybliżyć społeczności szkolnej. Chcemy przekazać młodzieży nasze przywiązanie do wolności i niepodległości i uświadomić, jak głębokie i jak wyjątkowo tragiczne doświadczenie dotknęło wówczas Polskę oraz pokazać, że te wydarzenia rozgrywały się również w „naszej małej ojczyźnie”.

W ramach obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie w roku szkolnym 2019/2020 zostaną podjęte następujące działania:

1. W czasie uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego wprowadzony zostanie akcent historyczny dotyczący wybuchu II wojny światowej i dekoracja dotycząca tej tematyki oraz religijny – modlitwa za poległych w czasie działań wojennych połączona z minutą ciszy w tej intencji.
  2. We wrześniu we wszystkich klasach na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie zostaną przeprowadzone lekcje dotyczące 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
  3. Nauczyciele religii z uczniami we wrześniu odwiedzą groby poległych za ojczyznę.
  4. Wychowawcy i nauczyciele w ramach przedmiotów wraz z uczniami wybiorą się na spacer po Wyszkowie śladami miejsc pamięci poległych w walkach za ojczyznę.
  5. W świetlicy szkolnej przygotowana zostanie wystawa historyczna dotycząca II wojny światowej na terenie miasta Wyszkowa i okolic.
  6. W bibliotece szkolnej przygotowana zostanie wystawa książek i czasopism o tematyce wojennej.
  7. W salach lekcyjnych przygotowane zostaną gazetki tematyczne.
  8. W szkole zostanie przeprowadzony konkurs historyczny o tematyce: Polska i Polacy w czasie II wojny światowej(ze szczególnym uwzględnieniem paktu Ribbentrop-Mołotow – 23 sierpnia 1939 r., niemieckiego ataku na Polskę faktycznie rozpoczynającego II wojnę światową – 1 września 1939 r., oraz sowieckiej inwazji na Rzeczpospolitą – 17 września 1939r.).