Aktualności › Pupils teach Pupils

Zespół Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie gospodarzem międzynarodowego spotkania w projekcie Erasmus+ „Pupils teach Pupils „

Zespół Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie jest gospodarzem niezwykłego spotkania uczniów z sześciu państw uczestniczących w projekcie  Erasmus+ Pupils teach Pupils.
Od 22 do 26 maja  młodzież z  Hiszpanii, Rumunii, Turcji, Holandii, Niemiec i Polski uczestniczy w trzecim już  zjeździe projektowym Pupils teach Pupils. W czwartek 23 maja odbyła się ceremonia otwarcia Projektu. W sali gimnastycznej szkoły zebrali się uczestnicy projektu wraz z opiekunami, społeczność szkolna Zespołu Szkół Nr 1, a także goście: wicestarosta Leszek Marszał, zastępca burmistrza Aneta Kowalewska oraz przewodnicząca Rady Rodziców Danuta Rogalska.

Ceremonię rozpoczął dyrektor szkoły Marian Popławski, koordynator projektu wicedyrektor Elżbieta Mańko i nauczycielka języka angielskiego, uczestnicząca  w projekcie, Lubow Adamska.

Dyrektor witając wszystkich gości wyraził radość, że nasza szkoła została zaproszona przez Holandię do tego projektu i że możemy gościć u siebie  wspaniałych ludzi z różnych państw. Odbyły się już dwa  spotkania, w Pamplonie, w Hiszpanii i w Schermbeck w Niemczech. Wyszków jest trzecim miastem goszczącym uczestników projektu i realizującym kolejne zadania.

W czasie uroczystości otwarcia uczestnicy projektu otrzymali prezenty od szkoły, a także od przedstawicieli gminy i powiatu. Po krótkiej części artystycznej już w ramach realizacji programu uczniowie udali się na lekcję kulturową przygotowaną prze polski zespół.

Jeszcze w tym samym dniu  odbyły się kolejne dwie lekcje; z historii przygotowana przez zespół z Niemieci oraz  z poezji i języka  zaprezentowana przez drużynę z Hiszpanii.
Wyjątkową atrakcją przygotowaną  na życzenie zagranicznych gości była  lekcja gotowania,  w ramach której uczniowie uczyli się lepić pierogi. Wszyscy uczestnicy z wielkim zaangażowaniem  przystąpili do tego wyzwania. Lekcja okazała się  wyjątkowa pod każdym względem. Duże zaangażowanie podczas pracy, a także wspólna degustacja były okazją do integracji młodzieży  z sześciu  krajów.

Po południu  wszyscy  uczestniczyli w zajęciach aktywizujących. Nasi nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali naukę poloneza i belgijki oraz gry i zabawy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zagranicznych gości.

Bardzo bogaty w wydarzenia, pierwszy dzień  mobilności zakończył się koncertem w Domu Kultury.
Przedstawienie muzyczne „Otwórz oczy” wystawione przez Deptak taneczny bardzo się podobało. Szczególnie uczniowie z Rumunii docenili atrakcyjny występ,  ponieważ sami są uczniami szkoły artystycznej.

Mobilność w Polsce potrwa jeszcze dwa dni. W piątek wycieczka do Warszawy i zwiedzanie Wilanowa a w sobotę Family Day czyli dzień dla Rodziny. Uczniowie spędzają dzień w swoich Host Rodzinach, które organizują im czas wolny. Wieczorem  odbędzie się zakończenie mobilności , i Farewell Party. Podczas  ceremonii zakończenia wręczone zostaną Certyfikaty udziału w projekcie Pupils teach Pupils – C3 Wyszków.