Aktualności › Przyjaźń przekracza granice

Autor tekstu Helmut Scheffler

Drugie spotkanie w ramach Projektu Erasmus+ w zespole szkół w Schermbeck

Schermbeck. Uczniowie z Polski, Rumunii, Hiszpani, Turcji i Holandii odwiedzają obecnie w ramach projektu "Erasmus+ Pupils teach pupils" zespół szkół w Schermbeck. Przez  tydzień uczniowie mieszkają u rodzin goszczących w Schermbeck i Dorsten.

To już drugie spotkanie pięciu szkół. Na początku projektu wymiany uczniowie klasy dziewiątej z Schermbeck pojechali w grudniu 2018 roku do Pamplony w Hiszpanii.

W środę przyjechało 6 uczniów i 3 nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły. Następnego ranka zostali oni powitani przez ponad 100 uczniów dziwiątej klasy zespołu szkół w auli ustrojonej flagami Europy, jak również przez burmistrza Mike Rexforth i kierownika szkoły Norberta Hohmann.

"Mocna Europa"

"Regularne spotkania ludzi z Europy są bardzo ważne" podkreślił kierownik szkoły Hohmann. Unia Europejska jest gwarantem, dzięki której już ponad 70 lat panuje w Europie pokój. Spoistość jest wobec starań wyjścia Wielkiej Brytanii i wrogim wobec Europy poglądom wielu parlamentów, szczególnie ważna. Hohmann: "Chcemy mocnej, zaprzyjaźnionej i zgodnej Europy." On dziękuje zespołowi organizacyjnemu, do którego należą następujący nauczyciele: Rita Kersting, Jaisy Manthuruthil, Sven Merkelbach i Bianca Sadowski.

Swoje słowa powitania połączył burmistrz Rexforth z podziękowaniem dla szkoły za "odwagę, aby zgłosić się do projektu." Wobec przesunięcia prawa, wywalczone wartości są zagrożone, jest ważne, aby wyznaczyć kierunek/cechę/znak.

Wszyscy uczniowie otrzymali torbę z literaturą odnośnie gminy Schermbeck oraz zespołu szkół, a każda szkoła dostała dachówki z napisem, który ma przypominać o Projekcie Erasmus 2019.

Bezpośrednio po tym, zaczęli uczniowie uczyć innych uczniów w różnych klasach. Hiszpańscy uczniowie prowadzili lekcje na temat nauk przyrodniczych, polscy uczniowie postawili w centrlnym punkcie lekcji język oraz literaturę. W podobny sposób przebiegło piątkowe przedpołudnie.

Obok szkolnych aktywności nadszedł czas na rozrywkę: rajd po okolicy ( rajd samochodowy) i zwiedzanie starego zbiornika gazu z widokiem na miasto w Oberhausen. Podczas gdy uczniowie pozostawali dzisiejszej soboty u rodzin goszczących, nauczyciele pojechali do Essen między innmi do willi Hügel. W niedzielę goście zostali pożegnani. Do marca 2020 roku zostaną odwiedzone partnerskie szkoły w Polsce Rumunii, Turcji oraz Holandii.