Aktualności › Job-shadowing nauczycieli ze Skłodowskiej w Barcelonie.

W ramach projektu " Skłodowska w Wyszkowie liderem europejskiej mobilności uczniów i nauczycieli" dwunastu nauczycieli przedmiotów zawodowych ze Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyszkowie 5 listopada 2017r.  wyjechało na zagraniczne doskonalenie do Barcelony w Hiszpanii. Organizacją partnerską  doskonalenia zagranicznego jest Firma " Espamob". W projekt zaangażowani są nauczyciele przedmiotów zawodowych, głównie z branży gastronomicznej, cyfrowych procesów graficznych, hotelarskiej i turystycznej oraz nauczyciele nauczający języka angielskiego zawodowego. Doskonalenie będzie miało miejsce w terminie od 6 listopada 2017r  do 10 listopada 2017 r.

Jest to doskonalenie typu job shadowing. Nauczyciel - stażysta przez cały dzień roboczy towarzyszy - jak cień - prowadzącemu go pracownikowi. Dzięki takiemu działaniu nauczyciele będą  pobierać nauki i zbierać doświadczenie w zawodzie.

Nauczyciele od Skłodowskiej będą doskonalić się zawodowo w renomowanych hiszpańskich instytucjach typu restauracje, np.: Lazarte, Can Cortada, Can Travi, hotele ,np.Hotel  Monument, Hotel Condes de Barcelona, firmy poligraficzne ,np. Firma Bramona. Dzięki takiemu doskonaleniu zawodowemu nauczyciele poznają nowe metody i formy pracy, co dodatnio wpłynie na ich rozwój zawodowy. W przyszłości przełoży to się na jeszcze większy wzrost jakości pracy szkoły, jako instytucji organizującej doskonalenie zawodowe. Zetknięcie się z hiszpańskimi rozwiązaniami edukacyjnymi z zakresu kształcenia zawodowego będzie także źródłem inspiracji i ciekawych pomysłów na dalsze działania dla wyszkowskich nauczycieli. Językiem komunikacji podczas hiszpańskiej mobilności jest język angielski, dzięki temu nastąpi wzrost umiejętności językowych.

Uczestnicy projektu otrzymali bardzo duże wsparcie ze strony organizacji wysyłającej, czyli Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej - Curie. Mieli możliwość skorzystania z lekcji języka angielskiego, otrzymali słowniki angielsko -polskie i polsko - angielskie, rozmówki polsko - hiszpańskie, opracowane w szkole słowniki polsko - angielskie z zakresu słownictwa zawodowego oraz kieszonkowe na wydatki związane z zagraniczną mobilnością. Nad prawidłowym przebiegiem działań projektowym czuwa dyrektor szkoły - Marian Popławski. Koordynatorem projektu jest wicedyrektor - Elżbieta Mańko, która jest w stałym kontakcie z zagranicznym partnerem i odpowiada za prawidłowe przygotowanie dokumentów, a także służy pomocą beneficjentom. Kierowanie wyjazdem powierzono Bogusławie Pawelskiej - Kozon, przewodniczącej Zespołu ds. Projektów.

Uczestnicy hiszpańskiej mobilności oprócz doskonalenia zawodowego będą uczestniczyć w programie kulturowym. Program kulturowy zakłada poznanie podstawowego słownictwa w języku hiszpańskim, poznanie najważniejszych zabytków Barcelony, np.: Sargada Familia, deptak La Rambla, Park Guell, a nade wszystko zwyczaje Katalończyków. Mobilność hiszpańska z pewnością dostarczy uczestnikom niezwykłych doświadczeń przede wszystkim w sferze zawodowej, językowej ale także i osobistej. Adios - do widzenia.

BP