Aktualności › VII Wyszkowski Dzień Nauki

" Skłodowska gra w zielone, trzyma przyrody stronę", to tytuł projektu, który został przygotowany i zaprezentowany w dniu 13 czerwca 2017r podczas VII Wyszkowskiego Dnia Nauki przez uczniów Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyszkowie.

Tegoroczny Wyszkowski Dzień Nauki odbył się w Wyższej Szkole Pawła Włodkowica w Wyszkowie. Dekoracją naszego stoiska były piktogramy ze znakami ekologicznymi, banery z nazwą szkoły i hasłem :  " Skłodowska" gra w zielone, trzyma przyrody stronę”, a także wytwory nawiązujące do  kierunków kształcenia w szkole.

Prezentację działań ekologicznych mających miejsce u „ Skłodowskiej” poprowadził p. Jacek Niewiadomski. Urozmaiceniem naszego pobytu na VII Wyszkowskim Dniu Nauki były piosenki ekologiczne w wykonaniu Pauliny Trętowskiej - uczennicy klasy I Technikum Budowlanego -" Pamiętajcie o ogrodach" oraz Oliwii Jabłońskiej - uczennicy klasy II Liceum Ogólnokształcącego o profilu lingwistyczno - europejskim.- " Jak dobrze nam...". Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem osób biorących udział w tym wydarzeniu ze względu na różnorodność elementów ekologicznych, które były zaprezentowane. Były to pokazy – carwingu ( rzeźbienia w owocach),  sporządzania koktajlów zdrowia w wykonaniu uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, fizycznych zabawek edukacyjnych (barometr Goethego, wahadło Newtona, ogniwo Peltiera, drukarki 3D, solarnego wiatraka, pijącego ptaka, eko - zegara, wiecznie wirujących bączków, pracowitego dzięciołka, wahadła Atomy, silnika Stirlinga), rysunku odręcznego i projektowania w programie Allfan  przez uczennice klasy III Technikum Budowlanego. Kolejną atrakcją zaprezentowaną podczas tegorocznego WDN – u były gry, quizy, krzyżówki: interaktywna gra „Parki Narodowe w Polsce", gra dydaktyczna" Czy wiesz co jesz" - rozpoznawanie znaków certyfikatów ekologicznych na opakowaniach żywności oraz rozpoznawanie produktów ekologicznych, gra dydaktyczna dotycząca znajomości atrakcji turystycznych Włoch, quiz gastronomiczno - żywieniowy - dlaczego ekologiczne produkty są lepsze od tańszych nieekologicznych, dlaczego jedząc Nutellę odbieramy dom tygrysom i orangutanom, dlaczego grill jest passe, krzyżówki o tematyce ekologicznej, których hasłem było

„ Skłodowska oszczędza energię”.

Ćwiczenia w określaniu zawartości tlenków siarki w powietrzu z użyciem skali porostowej i ćwiczenia obrazujące zdolności sorpcyjne  gleby , które mają wpływ   na właściwe funkcjonowanie środowiska, to kolejne przejawy działań ekologicznych zaprezentowanych w dniu 13 czerwca 2017r. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali prezentacje multimedialne, które zawierały myśl przewodnią VII WDN - u - " Ekologicznie - znaczy logicznie". Oto tytułu przedstawionych prezentacji: " Turystyka i ekologia";  " Domy energooszczędne"; "Rola porostów w określaniu czystości powietrza"; " Retusz twarzy"; " Energia odnawialna w budownictwie" ; " Ochrona przed hałasem komunikacyjnym"; "Cenne dla środowiska właściwości gleby".

Nagrodami w konkursach i  quizach były koktajle zdrowia oraz maskotki

z logiem szkoły i hasłem ekologicznym  - " Skłodowska" gra w zielone, trzyma przyrody stronę.

Koordynatorem projektu była Bożena Pikora, którą wspierali nauczyciele: Bogusława Pawelska - Kozon, Małgorzata Augustyniak, Magdalena Mikołajczyk, Magdalena Rydzewska - Owsiany, Agnieszka Motyka, Jacek Niewiadomski i Jacek Pyt, pod kierunkiem których uczniowie realizowali treści ekologiczne. Uczniowie, którzy prezentowali efekty naszego projektu, to: Paulina Trętowska ( I TB),Oliwia Jabłońska (II LOL), Klaudia Nasiadka ( III TOT), Ewelina Choszczyk ( III TB), Angielika Michalak ( III TB),Joanna Skwara ( III TGa),Piotr Podleś ( III TGa),Olga Dorocka (II LOS),Natalia Jezierska (II TB), Urszula Wójcik ( II TB), Dawid Smugorzewski   (II TCPG), Piotr Kozon( II TCPG). Obsługę techniczną zapewnił p. Adam Czyż.

Zaprezentowane działania ekologiczne podczas VII Wyszkowskiego Dnia Nauki są dowodem na mnogość i różnorodność działań z zakresy ochrony przyrody, które mają miejsce u " Skłodowskiej" i są zgodne z hasłem naszego projektu.