Aktualności › Stażyści Zespołu Szkół Nr 1 w „Wiecznym Mieście”

W dniu 18 marca w sobotę młodzież odbywająca praktyki zawodowe w Spoleto wraz z Dyrektorem Szkoły Panem Marianem Popławskim, Wicestarostą Powiatu Wyszkowskiego Adamem Mrozem i przedstawicielkami naszego włoskiego partnera Panią Ewą Markowską i Panią Beatą Watrak wybrała się do stolicy Włoch Rzymu, aby zobaczyć to pełne zabytków starożytności i średniowiecza miasto.

Nasza przygodę z malowniczym Rzymem rozpoczęliśmy od spotkania z Koloseum najbardziej znanym symbolem tego miasta i zarazem jedną z najwspanialszych budowli czasów antycznych, które dotrwały do dziś. Jest on świadectwem wielkiego poziomu architektury i budownictwa Imperium Rzymskiego. Dalsze kroki skierowaliśmy do najstarszej części Rzymu do Forum Romanum, placu gdzie odbywały się najważniejszych uroczystości publiczne. Oczom naszym ukazały się pozostałości po budynkach wokół placu otoczone wzgórzami. Jedno z nich to Kapitol na którym mieści się obecnie budynek władz miasta, a na środku ustawiono na cokole zaprojektowanym przez Michała Anioła, konny pomnik Marka Aureliusza. Następnym miejscem jakie zobaczyliśmy udając się w dalszą wędrówkę był Ołtarz Ojczyzny usytuowany przy Placu Weneckim. Jest to budowla wykonana z białego marmuru, będąca zarazem pomnikiem króla Wiktora Emanuela II i Grobem Nieznanego Żołnierza. Pomnik, zaprojektowany przez Giuseppe Sacconiego, został zbudowany dla uczczenia zjednoczenia Włoch.

Kolejnym punktem była Fontanna di Trevi najbardziej znana barokowa fontanna przypominająca fasadę budynku z postaciami symbolizującymi odmienne stany morza oraz cztery pory roku. Budowla ta znana jest również ze zwyczajowego wrzucania monet przez ramię mających zapewnić sobie „powrót do Rzymu” (jedna moneta), romans (dwie monety) lub ślub (trzy monety). Nasi uczniowie również nie oparli się pokusie i każdy uczestnik wycieczki wrzucił pieniążek do wody. Idąc uliczkami Rzymu dotarliśmy do następnego punktu naszej wycieczki czyli Piazza di Spagna, gdzie znajdują się słynne hiszpańskie schody i fontanna Barcaccia wybudowana na pamiątkę po powodzi, która miała miejsce na Boże Narodzenie w 1598 r., kiedy to wody Tybru wyrzuciły w tym miejscu łódkę. Kontynuując swoją wycieczkę powędrowaliśmy pod Panteon, który jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków z czasów Cesarstwa a obecnie znajduje się w niej kościół katolicki. Jest to zabytek o jednej z najpiękniejszych i największych kopuł na świecie. Po obejrzeniu wnętrza tej niezwykłej budowli czekał nas kolejny przystanek – Piazza Navona z monumentalną fontanną Czterech Rzek zaprojektowaną przez Giovanni Lorenzo Berniniego z postaciami symbolizującymi 4 rzeki z czterech kontynentów świata. Ostatnim zabytkiem Rzymu jaki zobaczyliśmy był Zamek św. Anioła skąd było już widać najważniejszą budowlę chrześcijańską. Bazylika św. Piotra to niewątpliwie najbardziej niezwykły i specjalny punkt naszego wyjazdu. Na wejście do wnętrza czekaliśmy około godziny w kolejce na placu św. Piotra. Było warto. Wspaniałe dzieło architektury renesansu i baroku z bardzo bogatym wystrojem wnętrza, gdzie znalazły się zabytki stworzone m.in. prze Michała Anioła czy Gianlorenzo Berniniego. Ważnym miejscem jest oczywiście grób Papieża Jana Pawła II, który odwiedzili wszyscy wraz z modlitwą.

Po dniu pełnym niezapomnianych wrażeń, doznań kulturowych i ciekawostek o „Wiecznym Mieście” udaliśmy się w drogę powrotną do Spoleto. Podczas powrotu nie cichły rozmowy na temat wycieczki oraz wymiana zdań na temat miejsc, które zobaczyliśmy. Należy również podkreślić, że podczas zwiedzania Rzymu rolę  przewodniczek pełniły uczennice klasy III Technik Obsługi Turystycznej – Klaudia Nasiadka i Sylwia Obudzińska, które z wielkim zaangażowaniem zbierały i przedstawiały informacje o miejscach odwiedzanych podczas wycieczki.