Aktualności › Doskonalenie umiejętności zawodowych na zagranicznej praktyce we Włoszech

Młodzież uczestnicząca w  Projekcie Nr 2016-1-PL01-KA102-024513 pt. „Skłodowska w Wyszkowie liderem europejskiej mobilności uczniów i nauczycieli” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 skorzystała możliwości odbycia obowiązkowej praktyki zawodowej w Spoleto we Włoszech. Praktyka realizowana jest w trzech zawodach: technik hotelarstwa (9 osób), technik obsługi turystycznej (4 osoby), technik cyfrowych procesów graficznych (5 osób).

Uczniowie klasy III Technik Hotelarstwa odbywają praktykę w lokalnych hotelach: Hotel „Dei Duchi”, Hotel „Clitunno”, Hotel „Charlston” , Hotel „Europa” i Ostello „Villa Redenta”. Są to hotele 3 i  4 gwiazdkowe o wysokich standardach i bogatej ofercie. Młodzież realizuje zadania z obsługi gości w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie w zakresie rezerwacji i przyjmowania gości do hotelu, realizacja usług związanych z pobytem gościa w hotelu, wypełnianie dokumentacji na recepcji oraz obsługi gościa hotelowego na sali konsumenckiej. Wszystkie te czynności uczniowie wykonują zgodnie z europejskimi standardami i z dbałością o wizerunek oraz strój wymagany w tym zawodzie.

Uczniowie klasy III Technik Obsługi Turystycznej realizują swoją praktykę zawodową w biurze touroperatora „Vi Viaggi” oraz w biurze promocji turystycznej „Azzurra Cooperativa Sociale”. Podczas pracy uczniowie opracowują program wycieczek wyjazdowych wraz z obszernym materiałem dotyczącym historii zabytków na trasie. Podczas zwiedzania Asyżu, Perugii, Rzymu i Watykanu pełnili rolę przewodników opowiadając o ciekawostkach napotkanych pomników historii. Do zadań powierzonych podczas stażu należy również zapoznanie się z organizacją i sposobem znajdowania kontrahentów włoskiego biura podróży. Aktualizują bazę danych oraz sporządzają oferty imprez turystycznych opierając się na informacjach z całego świata. Ważnym elementem ich pracy jest również wykorzystanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim podczas pracy.

Uczniowie klasy III Technik Cyfrowych Procesów Graficznych odbywają swoją praktykę zawodową w  firmie poligraficznej produkującej wydruki wielkoformatowe i reklamy zewnętrzne „Publi 2M”, biurze promocji „Azzurra Cooperativa Sociale” oraz pracowni rękodzieła artystycznego „LArtigrafica”. Młodzież kierunku cyfrowe procesy graficzne podczas swoich staży zapoznaje się z  maszynami i urządzeniami stosowanymi w realizacji produktów poligraficznych. Poznają również specyfikę organizacyjną tego typu przedsiębiorstw oraz styl projektowania graficznego reklam i  szyldów. Podczas wycieczek kulturowych zapoznają się również z elementami sztuki i malarstwa z  różnych okresów z dziejów świata.

Uczestnicy na bieżąco prowadzą dokumentację stażysty w formie dzienniczka praktyk, w  którym wpisują wykonywane codziennie zadania zawodowe. Podnosząc swoje kompetencje językowe wpisy dokonywane są również w języku angielskim, który wykorzystują podczas pracy i w kontaktach ze współpracownikami. Dodatkowo uczniowie poznają podstawowe słownictwo języka włoskiego na zajęciach dodatkowych, które ułatwiają im kontakty z mieszkańcami Spoleto.