Aktualności › Dzień Kobiet

"Wszystkim przedstawicielkom grona pedagogicznego i administracji oraz obsługi życzymy, by 8 marca spędziły wyjątkowo i świątecznie! W dobry nastrój niech wprawi Was powrót do prapoczątków święta kobiet – wspominamy również, jak obchodzono je jeszcze 20 lat temu. Podkreślamy też rolę ONZ w promowaniu udziału kobiet w życiu społecznym.

Tradycja organizowania uroczystości na cześć kobiet sięga swoimi korzeniami czasów antycznych. W starożytnym Rzymie 1 marca obchodzono Matronalia – święto poświęcone kobietom, macierzyństwu i płodności. Mężczyźni obdarowywali kobiety podarunkami i spełniali ich życzenia. Same kobiety składały Junonie w ofierze kwiaty oraz modliły się o szczęście w życiu małżeńskim i płodność.

Dzień Kobiet to bardzo popularne w Polsce święto, kojarzone często z okresem PRL-u. Wśród nauczycieli z dłuższym stażem są na pewno osoby, które pamiętają zakładowe uroczystości 8 marca, zwyczaj wręczania nagród przodowniczkom pracy, tradycyjnie wręczane kwiaty – goździki lub gerbery czy obowiązkowy przydział towarów deficytowych składający się z rajstop, kawy, czekolady, mydła lub ręczników. Kuratoria, szkoły, posterunki milicji, szpitale, fabryki i inne zakłady pracy obowiązkowo wizytowali najwyżsi przedstawiciele władz państwowych. Święto kobiet ówcześni przedstawiciele władzy wykorzystywali do celów propagandowych. W czasie obchodów podkreślano rolę kobiet w wychowaniu socjalistycznej młodzieży, budowaniu socjalistycznego państwa dobrobytu i socjalistycznej gospodarki.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła rok 1975 Rokiem Kobiet. A w 1977 roku przyjęła rezolucję, by Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie był obchodzony przez każde z państw w dowolnie wybranym dniu, zgodnie z dotychczasowym zwyczajem. Zapisem nazwy święta podkreślono rolę kobiet oraz ich znaczący udział w umacnianiu, obronie i przywracaniu pokoju na świecie. ONZ w swojej rezolucji zaapelowała o zaprzestanie dyskryminacji kobiet oraz o wsparcie dla kobiet, by mogły na równi z mężczyznami uczestniczyć w życiu społecznym i politycznym" - wykorzystano tekst z OPERONu