Aktualności › Zagraniczna praktyka miejscem doskonalenia zawodowego i samorealizacji w MSC

Społeczność Skłodowskiej podsumowuje projekt „Zagraniczna praktyka miejscem doskonalenia zawodowego i samorealizacji”.

Obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę były okazją do uroczystego apelu z udziałem całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie. Na tym spotkaniu odbyło się również podsumowanie projektu „Zagraniczna praktyka miejscem doskonalenia zawodowego i samorealizacji”.

Młodzież z klas technicznych uczestnicząca w projekcie zaprezentowała swoim kolegom, nauczycielom i zaproszonym gościom wrażenia z pobytu na zagranicznym stażu.  Projekt trwa od grudnia 2014 roku a kończy w grudniu 2016 roku. W ramach projektu odbyły się 4 staże dla uczniów, po 2 do Plymouth w Wielkiej Brytanii i Spoleto we Włoszech a także wyjazd 10 nauczycieli do Wielkiej Brytanii jako szkolenie kadry. W stażach brali udział uczniowie klas technicznych w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik budownictwa i technik cyfrowych procesów graficznych. W sumie na staże wyjechało 72 uczniów w terminie od 20 kwietnia 2014 roku do 3 czerwca 2016 roku.

Budżet Projektu „Zagraniczna praktyka miejscem doskonalenia zawodowego i samorealizacji” wynosi 218145 Euro co daje kwotę 914947,95 PLN. Uczniowie wyjeżdżając na staż mieli zapewniony transport, wyżywienie, zakwaterowanie, miejsca stażu oraz pełne ubezpieczenie.

Uczestnicy staży w swoich wypowiedziach podkreślali, że były to niezapomniane wyjazdy podczas których poznali nową kulturę, nowych ludzi, nowe obyczaje. Podczas programu kulturowego zwiedzili wiele miast, m. in. Londyn, Torquey, Plymouth, Rzym, Perugiie, Asyż, Spoleto. Mieli możliwość rozwinąć swoje kompetencje zawodowe i umiejętności językowe a także przekonać się jak radzą sobie z dala od kraju, szkoły, rodziny i bliskich.

Podczas wypowiedzi uczniów i nauczycieli zebrani na Sali mogli oglądać prezentację multimedialną opracowaną na podstawie dokumentacji ze wszystkich 5 wyjazdów , które odbyły się w ramach projektu.

Warto zwrócić uwagę, że na uroczystość podsumowania projektu przyjechali także uczestnicy pierwszego wyjazdu do Spoleto w kwietniu 2015 roku, dziś już Absolwenci naszej szkoły. Z wielką radością i wzruszeniem opowiadali jak ważny był dla nich udział w zagranicznym stażu, jak wiele pozytywnych przeżyć i emocji im dostarczył oraz że czują się wyróżnieni, że mogli w nim uczestniczyć.