Aktualności › Narodowe Czytanie 2016 w Skłodowskiej

Zainicjowana w 2012 roku ogólnopolska akcja "Narodowe Czytanie" to ważne wydarzenie, którego celem jest  prezentowanie i popularyzowanie najważniejszych dzieł literatury polskiej, promowanie kultury żywego słowa oraz piękna języka ojczystego. Wspólne czytanie arcydzieł literatury polskiej ("Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, "Potopu" H. Sienkiewicza czy "Lalki" B. Prusa) pozwala kultywować tradycję, buduje tożsamość narodową oraz sprawia, że coraz częściej sięgamy po książki. W tym roku, w ramach akcji "Narodowe Czytanie”, przedstawiono fragmenty powieści historycznej H. Sienkiewicza pt. "Quo Vadis". Z tej okazji 3 września rękopis powieści opuścił na jeden dzień skarbiec Biblioteki Narodowej i można go było oglądać w warszawskim Pałacu Rzeczypospolitej.

Zespół Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie również włączył się do  głośnego czytania utworu polskiego twórcy. 28 listopada w świetlicy szkolnej uczniowie z klas II TCPG, III TH,                          II LOL oraz I TB, pod kierunkiem polonistek oraz pań bibliotekarek przedstawili najpiękniejsze fragmenty „ Quo Vadis”.  Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz? Odwołuje się on do słów Quo vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanej również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa.  Dzieło Sienkiewicza ma bardzo ważne przesłanie - zastanów się, dokąd idziesz, nawróć się z błędnej drogi, znajdź sens życia i cierpienia, bo tylko tą drogą dojdziesz do doskonałości swego człowieczeństwa. Spotkanie to było wyjątkową chwilą, która pozwoliła na obcowanie z językiem ojczystym oraz odkrywaniem historii Polski. Odkrywajmy więc i doceniajmy wartość bycia razem wokół słów i rzeczy pięknych oraz nie zapominajmy o maksymie włoskiego pisarza Umberto Eco: "Kto czyta książki, żyje podwójnie".

A.Kordyszewska