Aktualności › Powrót z włoskich praktyk

W sobotę 4 czerwca 2016r grupa 16 uczniów Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie powróciła z 4- tygodniowego stażu zawodowego w Spoleto we Włoszech. Są to uczniowie klas trzecich Technikum Budownictwa i Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych. Uczniów i ich opiekunów na placu szkolnym witali: dyrektor szkoły- P. Marian Popławski, wicedyrektor – P.Elżbieta Mańko, rodzice i przyjaciele uczniów. Tuż po przyjeździe nastąpiło krótkie podsumowanie zagranicznych praktyk, którego dokonała Bożena Pikora – kierownik wyjazdu, dziękując uczniom za wspaniałą postawę i  zaangażowanie w realizację przede wszystkim programu zawodowego, programu kulturowego i programu językowego, gratulując rodzicom tak wspaniałych uczniów. Kolejne podziekowania popłynęły w kierunku dyrektora szkoły i wicedyrektora oraz p. Agnieszki Motyka – opiekuna.

Owocami  pobytu uczniów na zagranicznej praktyce jest wzrost kompetencji zawodowych czego dowodem są oceny celujące i referencje wystawione przez włoskich pracodwców i organizację partnerską . Stażyści podnieśli umiejetności posługiwania się językiem angielskim oraz poznali podstawy języka włoskiego, kończąc kurs podstaw języka włoskiego i uzyskując Certyfikaty.

Potwierdzeniem odbycia zagranicznej praktyki zawodowej są Certyfikaty wystawione przez organizację partnerską – Azzurrę oraz Certyfikaty Europass Mobility. Zagraniczni praktykanci wzbogacili się kulturowo odwiedzając wiele włoskich miejsc, np. Rzym, Asyż, Terni, San Benedetto del Tronto, Apeniny, a także poznali styl życia włoskiego społeczeństwa.

W poniedziałek 6 czerwca zgodnie z tradycją szkoły odbyło się coroczne Święto Szkoły. W tym dniu miało również miejsce podsumowanie wyjazdu na zagraniczną praktykę do Spoleto. Uczniowie pod kierunkiem opiekunów wyjazdu przygotowali występ, na który złożyły się ich wspomnienia z pobytu na zagranicznej praktyce, scenki w języku włoskim prezentujące ich umiejetności w tym zakresie oraz prezentacja multimedialna przestawiająca przebieg pobytu za granicą, ze szczególnym zwróceniem na rozwój kompetencji zawodowych, Występ grupy uświetniły nagrania włoskich piosenek, które przeniosły całą społeczność szkolną do Włoch.

Podsumowanie wyjazdu młodzieży na zagraniczny staż w tym dniu było wspaniałą okazją do upowszechniania efektów tego działania i promocją zagranicznych praktyk.

W ogródku szkolnym na całą społeczność Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie czekała pizza zgodnie z włoskimi klimatami. Dzień ten należy do bardzo udanych i niezapomnianych, przy wspólnym stole nastąpiło dzielenie się osobistymi wrażeniami uczniów z pobytu we Włoszech i oglądanie zdjęć.

Opracowała: BP