Aktualności › MARZEC MIESIĄC UMYSŁÓW ŚCISŁYCH
   W czwartek 3 marca  w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej- Curie w Wyszkowie rozpoczęły się obchody Marca Miesiąca Umysłów Ścisłych. Na korytarzach, w świetlicy, w salach lekcyjnych zagościły gazetki okolicznościowe, wystawy, plakaty z różnorodnymi ciekawostkami, rebusami, zagadkami związanymi z naukami matematyczno – przyrodniczymi.

Nauczyciele przedmiotów matematyczno -przyrodniczych podjęli szereg różnorodnych działań,   by dać uczniom trochę odmiany w nauce matematyki, fizyki, chemii, biologii oraz informatyki. Kalendarium tych działań przedstawia się następująco:

• 9-go marca, w środę, o godzinie 8:15 ,w świetlicy szkolnej, odbył się Ogólnopolski Konkurs Chemiczny Alchemik.
  • Czwartek, 10 marca był Szkolnym Dniem Chemii i Biologii. W tym dniu odbyła się wycieczka klasy I LOS do Stacji  Uzdatniania  Wody w Wyszkowie. Uczniowie poznali proces uzdatniania wody i obejrzeli urządzenia wchodzące w skład tzw. ciągu technologicznego. W laboratorium badania wody uczniowie zapoznali się z  aparaturą i sprzętem laboratoryjnym służącym do wykonywania analiz.
  • Również 10 marca uczniowie różnych klas zgłosili się do wykonywania pomocy dydaktycznych do nauki biologii i chemii. Pani profesor Małgorzata  Augustyniak określiła jakiego rodzaju będą to pomoce, a więc np. prezentacje multimedialne dotyczące różnych zagadnień z dziedziny biologii, katalogi preparatów mikroskopowych, plakaty, modele. Wykonane pomoce  zasiły bazę pomocy dydaktycznych szkolnej pracowni chemii i biologii, a więc sali 207.
  • Piątek 11 marca w naszej szkole królowała fizyka. Uczniowie pod kierunkiem nauczyciela fizyki, pana Jacka Pyta brali udział w różnorodnych doświadczeniach i pokazach fizycznych.
  • Poniedziałek, 14 marca to dzień w sposób szczególny poświęcony „królowej nauk”. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Matematyki, który przypada na dzień 12 marca oraz Światowego Dnia Liczy Pi ( 14 marca) w świetlicy szkolnej odbył się program pt. „I ty możesz polubić matematykę” przygotowany przez uczniów klasy III LOM pod opieką Pań: Iwony Kordyszewskiej – Stryjek, Danuty Książek i Anny Kozon. Uczestnikom towarzyszyły aforyzmy, powiedzenia i mądrości związane z matematyką. Nie zabrakło też matematycznej poezji oraz prezentacji multimedialnych przedstawiających praktyczne zastosowanie matematyki  w myśl zasady „W każdej wiedzy jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki”.
  • We wtorek 15 marca o godz. 8:50, w świetlicy szkolnej, odbył się konkurs „Cukry” i została przedstawiona prezentacja multimedialna dotycząca cukrów.
  • 16 marca obchodziliśmy Szkolny Dzień Informatyki. Na terenie szkoły pojawiły się ulotki z ciekawostkami informatycznymi, z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu i informacjami na temat cyberprzemocy. Uczniowie klasy 3TCPG, 3TH, 1LOL, 3TOT brali udział w programie dotyczącym tematyki zagrożeń występujących w sieci, podczas którego obejrzeli film „Jak nas śledzi i działa Google”. Po projekcji filmu zaprezentowane zostały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Ze względu na duże walory edukacyjne film był również wyświetlany na lekcjach informatyki w klasach pierwszych. W tym dniu na korytarzu wyświetlane były również filmy o tematyce informatycznej. Ponadto uczniowie ZS1 wzięli udział w konkursie graficznym na plakat o liczbie pi. Plakaty były prezentowane w świetlicy szkolnej podczas dnia Liczby Pi. Konkurs został rozstrzygnięty 16 marca.
  • 17-go marca, w czwartek, w sali 207, w  pracowni biologiczno-chemicznej uczniowie mogli uczestniczyć w warsztatach nauki mikroskopowania i przygotowania preparatów tkanek roślinnych i zwierzęcych w sali 207.
  • Również w czwartek, 17 marca o godz. 9:00 w świetlicy szkolnej odbył się Międzynarodowy Konkurs „Kangur Matematyczny” następnie odbyła się projekcja filmów o tematyce matematycznej. Uczniowie mogli również wziąć udział w konkursie na wykonanie krzyżówki matematycznej.
 Podsumowaniem obchodów Marca Miesiąca Umysłów Ścisłych w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej- Curie odbyło się w poniedziałek 21 marca. Ostatniego dnia rozstrzygnięto również wszystkie konkursy, a laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

Marzec Miesiąc  Umysłów Ścisłych u Skłodowskiej spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów oraz nauczycieli i niewątpliwie wpisze się w coroczny kalendarz naszej szkoły.

Koordynatorem Marca Miesiąca Umysłów Ścisłych była Pani Maria Czestkowska, przewodnicząca Zespołu nauczycieli przedmiotów matematyczno – przyrodniczych.

ZDJĘCIA W GALERII