Aktualności › Maraton pisania listów

W Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie ruszył Maraton Pisania Listów Amnesty International

4 grudnia o godz. 1045 w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste rozpoczęcie Maratonu. W tym roku szkolnym Maraton odbywa się w naszej szkole po raz pierwszy i potrwa do 13 grudnia. Społeczność szkolna będzie mogła pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie.

W czasie Maratonu powstają ręcznie pisane listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane.

- Nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić sytuację osób, w sprawie których je piszemy. Maraton Pisania Listów to akcja, podczas której jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie i jesteśmy skuteczni. - mówi Agata Śliwka, koordynatorka Maratonu Pisania Listów – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

W naszej szkole będziemy pisać listy w salach lekcyjnych i w świetlicy szkolnej, a podpisy on-line będzie można składać w salach informatycznych i bibliotece.

Już pierwszego dnia napisaliśmy ponad 100 listów. Większość z nich dotyczyła sytuacji dziewczynek z Burkina Faso zmuszanych do małżeństwa nawet w wieku 11 lat wbrew swojej woli oraz Muhammada Bekzhanowa z Uzbekistanu, zasłużonego dziennikarza, redaktora gazety opozycyjnej, który w wyniku tortur i niesprawiedliwego procesu sądowego spędził 16 lat w więzieniu, a obecnie jest jednym z najdłużej więzionych dziennikarzy na świecie.

Na zakończenie Maratonu listy zostaną wysłane na wskazane przez Amnesty International adresy instytucji w państwach, których dotyczą pisane listy.

Mamy nadzieję, że dzięki Maratonowi Pisania Listów uda się nam realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. A państwa, których sprawy dotyczą zaczną respektować międzynarodowe prawa i konwencje, które podpisały.

im. Marii Skłodowskiej – Curie

w Wyszkowie