Aktualności › Szpikolada u Skłodowskiej

Szpikolada u Skłodowskiej pod takim hasłem 3 grudnia 2015r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie odbyła się akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku kostnego. W akcję rejestracji zaangażowani byli wolontariusze z Naszej Szkoły Katarzyna Brejnakowska, Magdalena Wilczyńska, Beata Wójcik, Iwona Trętowska, Szymon Borkowski i Weronika Mikłowska oraz nauczyciele Anna Kordyszewska, Karina Gnatkowska i Grzegorz Siemienowski.

Akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku kostnego poprzedzona była nawiązaniem współpracy z Fundacją DKMS oraz przekazaniem informacji uczniom ZS Nr1 czym zajmuje się Fundacja, na jakich zasadach działa, kto może zostać potencjalnym Dawcą szpiku kostnego i na czym polega metoda pobrania komórek macierzystych. Wszystko po to, aby zostać świadomym Dawcą. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.

W Naszej Szkole zarejestrowało się 38 potencjalnych Dawców. Akcja rejestracji polegała na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego przez wolontariuszy ( wcześniej przeszkolonych), wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej części policzka.

Wszystkim zarejestrowanym dziękujemy i pamiętamy o tym , że możemy uratować komuś życie.

Opracowała: Anna Kordyszewska