Aktualności › W drodze do Częstochowy odwiedzili Chęciny

Uczniowie klas IV Technikum Hotelarskiego i Budownictwa w dniu 23 października 2015r udając się na  pielgrzymkę ,  zgodnie z tradycją klas maturalnych do Częstochowy zmodyfikowali program wyjazdu. Postanowili poznać uroczy zakątek Polski jakim są Chęciny położone w bliskim sąsiedztwie Gór Świętokrzyskich. Głównym punktem pobytu w Chęcinach było zdobycie Zamku, złożonego z dwóch części – Zamku Górnego pochodzącego z XII wieku i Zamku Dolnego z przełomu XIV i XV wieku.

Przewodnik zabrał młodzież na spacer po historii zamku i zapoznał z postaciami historycznymi które niegdyś bywały w Chęcinach. Z wieży zamkowej podziwiano wspaniałą panoramę ziemi kieleckiej. Dodatkowymi atrakcjami podczas pobytu na chęcińskim zamku była możliwość strzelania z łuku, przymiarka zbroi i inne.

Ponadto uczestnicy wycieczki zwiedzili Klasztor Franciszkański oraz Muzeum Turystyczne , w którym obejrzeli film poświęcony historii zamku, jego etapów odbudowy oraz poznali filmy, które były kręcone z udziałem chęcińskiego zamku,
np. Pan Wołodyjowski czy Wiedźmin.

Po zdobyciu Zamku wszyscy udali się na wspaniały obiad, z regionalna zupą „ zalewajką”.
Po doznaniach estetycznych w Chęcinach młodzież udała się do Częstochowy po doznania duchowe. W drodze maturzyści  zobaczyli jeszcze zamek w Olsztynie. Uczniowie pełni przede wszystkim doznań duchowych i estetycznych powrócili w godzinach nocnych do Wyszkowa.

Pomysłodawcami takiego wyjazdu były Pani Anna Przesmycka i nauczyciel geografii Pani Bożena Pikora.

Kierownikiem  wyjazdu była Pani Anna Przesmycka, wychowawca klasy IV TH, zaś opiekunami grupy Pani Anna Gałązka – Rytelewska wychowawca klasy IVTB oraz Pani Magdalena Mikołajczyk i Pani Bożena Pikora. W przyszłości można powielać ten pomysł ponieważ spotkał się z pozytywna aprobatą uczniów.

Opracowała BP