Aktualności › Najlepsi od Skłodowskiej w Dęblinie – mieście lotników i samolotów.

Jak co roku młodzież z Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie , która uzyskała średnią ocen powyżej 4,75, posiadała 100% frekwencję oraz wykazała się aktywnością na polu społecznym i sportowym wyjechała na wycieczkę sfinansowaną przez Radę Rodziców. Tym razem był to wypad do Dęblina w dniu 7 października 2015r. W wycieczce wzięło udział 50 uczniów.

Organizatorem wyjazdu było Szkolne Młodzieżowe Mini przedsiębiorstwo pod nazwą „Creative Travel Wyszków”, które zainicjowało swoją działalność. Po przyjeździe do Dęblina młodzież udała się do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, gdzie poznała strukturę organizacyjną szkoły, specjalistyczne pracownie, np. nawigacji, symulacji lotów, katapultowania skoków spadochronowych, hangary z samolotami szkoleniowymi. Gospodarze szkoły zaprezentowali warunki, które należy spełnić aby stać się studentem WSOPS.  Wizyta w Muzeum Sił Powietrznych to lekcja na temat historii polskiego lotnictwa cywilnego i woskowego. Pobyt na pokładzie „Jaka” to namiastka podniebnej podróży, dla wielu uczniów możliwość po raz pierwszy znalezienia się w tego rodzaju środka transportu.

Twierdza Carska  Dęblin to kolejny punkt wycieczki, gdzie uczniowie poznali zabudowania, ich przeznaczenie, znaczenie twierdzy w przeszłości i obecnie. Przejazd do kopca kpr Michała Okurzałego dał możliwość podziwiania panoramy twierdzy carskiej  z mostu na Wiśle. Spacer po Zespole pałacowo – parkowym Mniszchów pozwolił poznać pałac, w którym mieści się obecnie rektorat Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych oraz willę w której mieszkała i pisała swoje wiersze poetka – Maria Pawlikowska – Jasnorzewska.

Oprócz uczty turystyczno – kulturalnej była także uczta dla ciała w postaci obiadu w jednej z dęblińskich restauracji.

Młodzież wróciła wieczorem do Wyszkowa bardzo zadowolona, wesoła, bogatsza  o nowe doświadczenia i z postanowieniem promocji wśród rówieśników mody na uzyskiwanie jak najwyższych wyników w nauce, systematyczności uczęszczania na zajęcia lekcyjne oraz wykazywania się w działalności społecznej i sportowej.

Prymusi od Skłodowskiej pragną podziękować Zarządowi Rady Rodziców za środki finansowe, Dyrektorowi Szkoły – p. Marianowi Popławskiemu za wspieranie i promowanie tego rodzaju nagradzania a także nauczycielom, którzy byli opiekunami wyjazdu: Bożenie Pikora – kierownikowi wycieczki oraz Sylwii Wojciechowskiej, Katarzynie Sawickiej i Marzenie Strzemiecznej.

Opracowała: Bożena Pikora