Aktualności › Świadectwa patriotyzmu w ,,Skłodowskiej

8 listopada w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie odbyła się uroczystoŚć z okazji Święta Odzyskania NiepodległoŚci przez Polskę. Tegoroczna akademia pod hasłem ,,My nie chcemy więcej wojny…” , to była wyjątkowa lekcja historii, której celem było wskazanie  młodzieży współczesnych postaw patriotycznych w XXI wieku.  Młodzi aktorzy pokazali, że pamięć o poległych za wolną i niepodległą Polskę można wyrażać nie tylko tradycyjnymi pieŚniami patriotycznymi ale także współczenymi utworami  z repertuaru 4 P - ,, Mam Biało Czerwone Serce” (wyk. Bartłomiej Łaski, Adam Rosiński, Bartosz Jagielski), Marka Grechuty - ,,WolnoŚć”( wyk. Marta Sówka, Mateusz Rychlicki) ,,PieŚń kronika” ( wyk. Marta Sówka, Kinga Augustynik),  Jana Pietrzaka - ,,Taki kraj”( wyk. Aleksandra Kulesza),  Uwięziony ptak( wyk. Lena Mróz, Natalia Szymanik, Kamila Wróbel).

Przywiązanie do Ojczyzny to również służba w szeregach Związku Harcerstwa Polskiego o czym przypomniała Małgosia Grzeszkowicz, uczennica klasy II LOM, która należy do ZHP od 2004 roku a od 3 lat jest drużynową Gromady Zuchowej 9 WGZ „Tygryskowe Łapki”  - dla zuchów od 4 do 9 roku życia. Patriotyzm to również odpowiedzialnoŚć za siebie i losy Ojczyzny również tej ,,małej”,  co udowodnił Adam Rosiński, uczeń klasy II TCPG, który jest nie tylko gospodarzem klasy ale także Przewodniczącym Samorządu Szkolnego.  Swój patriotyzm pokazali również specjalnie zaproszeni na uroczystoŚć goŚcie: 6-letnia Lilianna Getka ze Szkoły Podstawowej w Zabrodziu oraz 7-letni Mateusz Wojciechowski ze Szkoły Podstawowej w Dybkach, którzy przypomnieli wartoŚci jakimi powinien kierować się każdy Polak recytując ”Katechizm polskiego dziecka”. Młodzież w swoich wystąpieniach podkreŚlała, że wszyscy powinni  doceniać to, że żyją w wolnej i nie nękanej wojnami Polsce. Być Polakiem – to żyć życiem Polski, jej potrzebami, aspiracjami i dążeniami.  To od młodych Polaków zależy jaka będzie jej przyszłoŚć.  UroczystoŚć zakończył solowy występ Patrycji Kulesza, która uzmysłowiła wszystkim słowami piosenki, że:  „Ja to mam szczęŚcie, że w tym momencie, żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą…”

Program obchodów został przygotowany przez uczniów z klas: I LOM, I LOP, I TB, I Pmb, I TH, II LOM, II TCPG, II TOT, III LSO, IV TG pod kierunkiem nauczycieli Katarzyny Sawickiej, Marzeny Getka, Sylwii Wojciechowskiej.