Aktualności › Majówka 2013 Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej “ Curie w Wyszkowie
Tuż po północy 1maja 2013r pracownicy Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie wraz zaprzyjaźnionymi szkołami z Zabrodzia, Długosiodła oraz pojedynczymi przyjaciółmi szkoły wyruszyli po przygodę przez państwa nadbałtyckie. W wyjeździe wzięło udział 40 osób. Organizatorem wyjazdu było wyszkowskie biuro Podróży „ Orbit Travel”.
 Szlak wycieczki prowadził przez Rygę, Tallin, Helsinki.
W stolicy Łotwy – Rydze wyszkowianie odwiedzili Stare Miasto z Domem Bractwa Czarnogłowych, ratusz, siedzibę parlamentu, zespół Średniowiecznych kamieniczek pod nazwą Trzej Bracia oraz Wielką Gildię Kupiecką. Duchowym dopełnieniem zwiedzania Rygi było poznanie kilku koŚciołów i katedry luterańskiej.
Drugą stolicą na naszym szlaku był Tallin, gdzie mogliŚmy pospacerować urokliwymi uliczkami Górnego i Dolnego Starego Miasta. PoznaliŚmy kilka z 20 Średniowiecznych baszt obronnych, np. Wysoki Herman i Gruba Małgorzata, na której umieszczono pamiątkową tablicę upamiętniającą brawurową akcję ORP Orzeł. Najbardziej ciekawe okazały się dwie Średniowieczne ulice – Długa i Krótka Noga. Ratusz miejski z 1404r, Apteka z 1422r.
Z okien autokaru podziwialiŚmy nabrzeże Bałtyku z miejscem regat olimpijskich i Parkiem Święta PieŚni. Kolejny dzień przepełniony był przeprawami drogami wodnymi. Wczesnym rankiem promem przeprawiliŚmy się do Helisinek – stolicy Finlandii. OdwiedziliŚmy najważniejsze zabytki tego miasta takie jak: Pałac Prezydencki, Pałac Rządowy, Plac Senacki, budynek Parlamentu, Katedrę Luterańską, koŚciół Temppeliaukkio wykuty w skale, pomniki Sibeliusa i Aleksandra II. Tramwajem wodnym popłynęliŚmy na jedną z większych wysp położoną u wybrzeży Finlandii, gdzie odwiedziliŚmy fortecę Suomenlinna ,wybudowaną w1748 roku przez Szwedów i wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W godzinach wieczornych ponownie promem wróciliŚmy do Tallina. Podczas powrotnego rejsu odbyła się uroczysta kolacja, która okazała się prawdziwą ucztą dla ciała, oczu i ducha. W czwartym dniu naszej majówki, w drodze powrotnej odwiedziliŚmy olbrzymi i bogaty kompleks pałacowy zwany „ łotewskim Wersalem” – Pałac Rundale. Wybudowano go w 1740 roku według projektu włoskiego architekta Francesco Rastrelii. Wokół Pałacu rozpoŚcierają się wspaniałe ogrodu w różnych stylach, między innymi angielskim i francuskim. Pałac swoim wyglądem, wyposażeniem wnętrz i otoczeniem przypomina Pałac w Kozłówce.
Naszej majówce towarzyszyła wspaniała słoneczna pogoda, miła atmosfera, wspaniała lokalna kuchnia i bardzo dobre warunki mieszkaniowe.
Serdecznie dziękujemy organizatorom naszej kolejnej zagranicznej wyprawy, a w szczególnoŚci dyrektorowi szkoły – panu Marianowi Popławskiemu, który z duszą zahartowanego turysty zapala innych do corocznych wyjazdów i zaprasza nowych przyjaciół – turystów.
 Więcej zdjęć w GALERII