Aktualności › MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO W SKŁODOWSKIEJ

O mowo polska, ty ziele rodzime,

Niechże cię przyjmę w otwarte ramiona;

Ty będziesz kwieciem tych półubarwiona…

Stanisław Wyspiański „O mowo polska

3 marca 2023r. uczniowie ze Skłodowskiej uczestniczyli w obchodach Dnia Języka Polskiego, które odbywają się co roku w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Jest to cykliczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO
17 listopada 1999 roku. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma chronić różnorodność językową traktowaną jako wyjątkowe dziedzictwo kulturowe.

Nauczyciele języka polskiego podjęli różnorodne działania mające na celu promowanie pięknej i poprawnej polszczyzny. W świetlicy szkolnej odbył się konkurs –„Gry i zabawy językowe”, w którym uczestniczyły 4-osobowe zespoły z poszczególnych klas, podczas przerw wyświetlano filmy prezentujące język ojczysty. Przed świetlicą młodzież miała okazję sprawdzić swoje umiejętności językowe, mogła również obejrzeć prezentację multimedialną. Uczniowie wspólnie z polonistami przygotowali gazetki tematyczne w pracowniach przedmiotowych oraz zadbali o dekoracje korytarzy.

Pamiętajmy więc, by pielęgnować swój język ojczysty: „Szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale na co dzień ze względu na jego bogactwo, różnorodność
i piękno. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego!”

Nauczyciele języka polskiego