Aktualności › STAŻ ZAWODOWY UCZNIÓW ZE ,, SKŁODOWSKIEJ

Młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie w dniu 7 sierpnia 2022 roku wyjechała na staż zawodowy do Spoleto we Włoszech. Działanie realizowane jest w ramach ,,Akredytowanych projektów na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia i szkolenia zawodowego” w ramach Programu Erasmus+. 16 uczniów z klas trzecich technikum: budownictwa, organizacji turystyki, żywienia i usług gastronomicznych, grafiki i poligrafii cyfrowej rozpoczęło w dniu 8 sierpnia staż zawodowy u włoskich pracodawców. Są to, np. Ristorante ,,La Barcaccia”, ,,900 Casual Ristorant”, Agriturismo Fattoria DIdattica ,,Agri Leisure Time”, Rustani Costruzioni, Publi M 2 DI MORONI MARCELLO.

Praktyki zawodowe realizowane są przez pięć dni w tygodniu. Stażyści poznają specyfikę pracy w środowisku włoskim doskonaląc umiejętności i wiedzę nabytą w szkole. Językiem komunikacji jest język angielski oraz język włoski, podstawy którego poznawane są podczas lekcji  tego języka i w kontaktach codziennych. W czasie wolnym uczniowie realizują program kulturowy, który obejmuje: wycieczki piesze po Spoleto, wycieczki autokarowe do Rzymu i Watykanu, Wodospadu Cascate delle Marmore, wybrzeża Morza Adriatyckiego - Civitanova Marche, wycieczkę dydaktyczną do producenta oliwy extravergine Feliziani. Uczniowie obserwują życie mieszkańców w Spoleto przebywając w miejscach użyteczności publicznej. Nawiązują kontakty z włoskimi rówieśnikami podczas zabaw sportowych. Opiekunami grupy są: Bożena Pikora (nayczyciel geografii) i Luba Adamska (nauczyciel języka angielskiego). Uczniowie ze ,,Skłodowskiej” już w pierwszych dniach swego pobytu zaprezentowali się jako wspaniali ambasadorzy szkoły, powiatu wyszkowskiego, kraju i Europy. Stażyści czują się wyróżnieni odbywając praktykę zawodową w tak pięknym kraju, wśród tak życzliwych ludzi. Grupa ze słonecznego Spoleto przesyła pozdrowienia przede wszystkim społeczności szkolnej i mieszkańcom lokalnego środowiska.

Opracowanie: uczniowie wraz z opiekunami