Aktualności › ZS Nr 1 KULTURALNĄ SZKOŁĄ NA MAZOWSZU

Program  „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, to program uruchomiony przez Zarząd Województwa Mazowieckiego, którego celem jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa mazowieckiego w formie zorganizowanych grup szkolnych. Program umożliwia korzystanie z biletów wstępu za symboliczną złotówkę do mazowieckich instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Termin realizacji programu ustalono od 16 maja 2022 r. do 31grudnia 2022 r.
Ideą programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza jako zadania spełniającego niezwykle ważne funkcje wychowawcze i edukacyjne –rozwoju młodego człowieka, popularyzacji oraz doskonalenia form i metod młodzieżowej aktywności w szeroko rozumianej kulturze. Program ma również zachęcać i inspirować do planowania i realizowania ciekawych lekcji pobudzających młodzież do czynnego i świadomego uczestnictwa w kulturze na Mazowszu. Promocyjna cena biletów wstępu ma umożliwić dostęp uczniom, którzy często z powodu barier finansowych pozostają poza obiegiem życia kulturalnego lub mają do niego utrudniony dostęp.
Uczniowie ze „ Skłodowskiej „ w przyszłym roku szkolnym w ramach programu odwiedzą  przede wszystkim warszawskie muzea, teatry , ale także  muzea Ciechanowa, Gołotczyzny,  Opinogóry, Treblinki, Liwia.  Wezmą udział w lekcjach muzealnych i spektaklach, np. lekcja o Adamie Mickiewiczu  w Muzeum Literatury w Warszawie czy spektakl w Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie.
Szkolnym koordynatorem programu jest nauczyciel geografii – Bożena Pikora. Działania w ramach programu „ Kulturalna szkoła na Mazowszu” dostarczą uczniom możliwości  nie tylko do poznania dorobku kulturowego naszego regionu, wyjazdy  pozwolą docenić walory przyrodnicze Mazowsza.

Opracowała : Bożena Pikora