Aktualności › DKMS – WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE

DKMS – WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE pod tym hasłem działa Fundacja DKMS Polska, zajmująca się znalezieniem Dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.
Historia DKMS zaczęła się w latach 90’tych w Niemczech, gdzie na białaczkę zachorowała Mechtild Harf. Jej rodzina chciała zrobić wszystko, by ją uratować. Jedyną szansą było przeszczepienie szpiku kostnego od niespokrewnionego Dawcy. Rodzina Mechtild zmobilizowała wszelkie siły znajomych i przyjaciół, by zdążyć z pomocą. Tak z prywatnej inicjatywy dr Petera Harf’a (męża Mechtild) oraz jej lekarza dr Gerharda Ehningera powstał DKMS. Dało to początek powstaniu największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 5,6 mln zarejestrowanych potencjalnych Dawców komórek macierzystych. W ciągu 24 lat szansę na życie chorym na raka krwi podarowało ponad 50 tysięcy osób z baz DKMS. Dziś każdego dnia komórki macierzyste na całym świecie oddaje co najmniej 18 Dawców DKMS.
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa w Polsce od 2008 roku, jako niezależna organizacja non-profit. Posiada również status Organizacji Pożytku Publicznego. W ciągu 6 lat w Polsce udało się zarejestrować ponad 744 tysięcy potencjalnych Dawców.
Co roku Zespół Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie na prośbę Fundacji organizuje akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tym roku szkolnym, ze względu na sytuację pandemiczną, wśród młodzieży i pracowników szkoły zostały rozpowszechnione informacje na ten temat.  Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18 – 55 lat. Pokrewieństwo z biorcą nie jest konieczne, a nasz szpik może uratować życie komuś obcemu – ważne, by wystąpiła zgodność antygenów HLA                           w Bankach Dawców Szpiku.  Należy również pamiętać o przeciwwskazaniach co do zostania dawcą szpiku – przyszły dawca nie może być nosicielem wirusa HIV, WZW typu B i C, a także nie mógł w przeszłości chorować na żółtaczkę pokarmową, gruźlicę, choroby hematologiczne i onkologiczne. Chęć zostania dawcą szpiku deklaruje się przez wypełnienie i przesłanie pod wskazany adres formularza „Oświadczenie woli o wpisanie do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej (CRNDSiKP)”. Można go otrzymać w stacjach krwiodawstwa i Zakładach Opieki Zdrowotnej a także pobrać z Internetu.  Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.
Zamów pakiet rejestracyjny, wypełnij formularz, pobierz wymaz z wewnętrznej strony policzka i odeślij całość do nas. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Dawców. Proces trwa ok. 2-3 miesiące.
Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy niespokrewnionego dla Pacjenta jest bardzo wysokie i wynosi 1: 20000 do 1: kilku milionów. Im więcej potencjalnych Dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.

Więcej informacji można uzyskać u nauczycieli Anny Kordyszewskiej i Sylwii Wojciechowskiej.

Źródła : www.dkms.pl oraz www. dawca.pl