Aktualności › Konkurs recytatorski

10 marca 2022 r. w Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Od Horacego do Szymborskiej”, w którym wzięło udział 15 uczniów.

Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na piękno poetyckiego słowa, pogłębianie zdolności interpretacji utworu literackiego oraz doskonalenie umiejętności zarządzania stresem poprzez obcowanie ze sceną. Recytacje uczniów oceniała komisja konkursowa w składzie: wicedyrektor Elżbieta Mańko, Katarzyna Zglinicka, Sylwia Wojciechowska i Agnieszka Stępień. Jury zwracało szczególną uwagę na dobór repertuaru, trafność interpretacji, kulturę języka oraz budowanie nastroju artystycznego.

Hasło tego przedsięwzięcia zachęciło młodzież do sięgnięcia po bogaty repertuar kanonu poezji klasycznej. Uczestnicy zaprezentowali zróżnicowane utwory, zarówno ze względu na czas ich powstania jak i  tematykę. Szczególną jednak popularnością cieszyły się wiersze Wisławy Szymborskiej.

Największe wrażenie na komisji wywarła recytacja Wiktorii Mącznik z klasy I TT, która zaprezentowała Hymn o miłości z Pierwszego Listu do Koryntian  i zajęła miejsce I.
Miejsce II uzyskała Julia Sówka z klasy II LPp, przedstawiająca wiersz „Nieobecność” W. Szymborskiej. Miejsce III ex aequo zajęły: Sandra Nowakowska z klasy II LPp, recytująca dzieło „Czy umrzeć mam? Czy uciec?” W. Szekspira  i Aleksandra Rytelewska z klasy III LSb, deklamująca liryk M. Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej pt. „Kto chce bym go kochała”.

Pani wicedyrektor Elżbieta Mańko, kończąc wydarzenie, podziękowała młodzieży za pięknie przygotowane wystąpienia, odwagę i determinację.

Nauczyciele języka polskiego