Aktualności › „Kocham sport, choć 300 dni w roku jestem poza domem”

2 marca w naszej szkole gościem była dwukrotna medalistka olimpijska w wioślarstwie, Agnieszka Kobus-Zawojska.
Spotkanie  zorganizował Andrzej Rębowski. Uroczystość prowadzili oraz w imieniu koleżanek i kolegów pytania zadawali Zuzanna Sitek oraz Wiktor Marcinkiewicz.

Zawodniczka AZS AWF Warszawa opowiedziała o drodze do olimpijskich medali. Swoją wypowiedź rozpoczęła od kilku zdań na temat wojny w Ukrainie.
„Sport to jedność, przyjaźń oraz fair play. Dziś cały świat się jednoczy i warto pamiętać, że nie trzeba pomagać w wielki sposób. Czasem wystarczy symbol, który pokazuje jedność. Drobny gest znaczy dziś bardzo wiele”.
Potem dwukrotna medalistka olimpijska (w 2016 roku w czwórce podwójnej - brązowy medal na Igrzyskach w Rio de Janeiro oraz srebro w ubiegłym roku na Igrzyskach w Tokio) odpowiadała na pytania. Cierpliwie tłumaczyła czym kobieca łódka różni się od męskiej oraz jak zaczęła karierę ("mam wrażenie, że wioślarstwo wybrało mnie").
O początkach swojej kariery mówiła: Zawsze marzyłam o Igrzyskach Olimpijskich i nie są to błahe słowa z mojej strony. Bo kiedyś też byłam na takim spotkaniu w szkole podstawowej, jak wy teraz ze mną i na moim miejscu siedział dwukrotny złoty medalista olimpijski i powiedział: "ciekawe czy wśród nas siedzi olimpijczyk?”. Zapamiętałam to i spełniłam to marzenie.
O koleżankach z osady: Cenię ich waleczność i zaufanie. Mam wrażenie, że stworzyłyśmy sportową rodzinę i mimo, że nie jesteśmy od swoich przeciwniczek silniejsze, ale miałyśmy do siebie bardzo duże zaufanie. To jest bardzo komfortowe kiedy stoisz na starcie.
O przeciwniczkach: Najważniejsza jest zasada fair play. Cenię czystą grę, nie toleruję dopingu i tego jak ktoś oszukuje.
O najważniejszych momentach kariery: Oczywiście mój pierwszy medal na Mistrzostwach Polski w 2004 roku. Później pierwszy medal olimpijski czyli ten zdobyty w Rio. I 2018 rok to był piękny czas, bo dwukrotnie usłyszałam Mazurka Dąbrowskiego (Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy).
Tradycyjnie podczas spotkań organizowanych przez Andrzeja Rębowskiego można było poczuć namiastkę olimpijskiej atmosfery. Przy dźwiękach hymnu Igrzysk wniesiono replikę znicza z Zimowych Igrzysk w Nagano z 1998 roku oraz flagę olimpijską z Igrzysk Olimpijskich z 1972 roku.
W części artystycznej spotkania wystąpił duet Zuzanna Sitek i Maja Żołędowska z piosenką „Nie bój się chcieć”.
Korzystając z obecności mistrzyni, dyrektor szkoły Marian Popławski wręczył stypendia Prezesa Rady Ministrów wyróżniającym się uczniom. Nagrody otrzymali:

• Wioleta Jeż kl. IV TB,
  • Natalia Sobotka kl. III LSg,
  • Bui Bao Diep kl. II Llp
  • Szymon Godleś kl. II TB.

Agnieszka Kobus-Zawojska urodzona 28 sierpnia 1990 roku w Warszawie. Zawodniczka klubu sportowego AZS AWF Warszawa, pierwszy trener Jacek Suchocki. Sukcesy sportowe w czwórce podwójnej:

• Igrzyska Olimpijskie: II miejsce w 2020 roku w Tokio oraz III miejsce w 2016 roku w Rio de Janerio.
  • Mistrzostwa Świata: I miejsce w 2018 roku w Płowdiw, II miejsce w 2017 roku w Sarasocie oraz w 2019 roku w Ottensheim.
  • Puchar Świata: I miejsce - 5 razy, II miejsce - 6 razy.
  • Mistrzostwa Europy: I miejsce w 2018 roku w Glasgow; II miejsce w 2011 roku w Płowdiw oraz w 2016 roku w Brandenburgu; III miejsce - w 2014 roku w Belgradzie, w 2015 i 2020 roku w Poznaniu.