Aktualności › Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Tyś nasza twierdza, tarcza,
Opieka i obrona,
Ojczysta święta mowo,
Bądź z serca pozdrowiona !”

Leopold Staff „Mowa ojczysta”

Pragniemy, by piękne i mądre słowa Leopolda Staffa przyświecały obchodom Dnia Języka Polskiego w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie, które odbywają się co roku w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego to cykliczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.
Według tej organizacji niemal połowa z 6 tysięcy języków świata jest zagrożona wymarciem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. przestało istnieć 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma chronić różnorodność językową traktowaną jako wyjątkowe dziedzictwo kulturowe. Dzień ten upamiętnia pięciu studentów z uniwersytetu w Dhace w Bangladeszu, którzy w 1952 roku zginęli podczas demonstracji, domagając się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Przesłanie dla Polaków jest jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty. „Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale na co dzień ze względu na jego bogactwo, różnorodność i piękno. Bądźmy świadomymi użytkownikami języka ojczystego!”

Nauczyciele języka polskiego