Aktualności › „Dzień Babci i Dziadka”

21.01.2022r. nasi uczniowie wraz z opiekunami wyjechali do Łodzi, by wziąć udział w uroczystym podsumowaniu XXVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego pt. „Kwiaty dla Babci i Dziadka” i VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pt. „Wiersz o Babci i Dziadku”.

Gala Laureatów tych edycji odbyła się w auli XI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Podczas uroczystości honorową rolę Babci i Dziadka pełnili: Anna Maria Wesołowska - polska prawniczka, sędzia w stanie spoczynku, osobowość telewizyjna oraz Tadeusz Morawski -działacz społeczny, lekarz weterynarii. Oprawę muzyczną uroczystości przygotowali uczniowie szkoły muzycznej w Łodzi.
Na Konkurs Plastyczny przysłano 157 pięknie wykonanych różnymi technikami bukietów kwiatów.   Nasi uczniowie w swojej grupie wiekowej zdobyli:
II nagrodę – Weronika Rudnik (III TCg) ; opiekun - Marzanna Siemienowska
III nagrodę – Weronika Jadacka (III LPp); opiekun - Katarzyna Sawicka
Wyróżnienie otrzymała:
- Angelika Koziatek ; opiekun - Sylwia Wojciechowska

Na Konkurs Literacki – przysłano 101 wzruszających wierszy, przepojonych miłością do swoich kochanych Babć i Dziadków.
W kategorii szkół ponadpodstawowych III nagrodę uzyskała - AMELIA SKONECZNA (klasa I TA) za wiersz pt. „Bezpowrotnie odleciałeś (do Dziadka)”;  nauczyciel prowadzący – Sylwia Wojciechowska
Wyróżnienia przyznano:
SZYMONOWI  GODLEŚ (klasa II TBp) za wiersz pt. „Wielka miłość w małych chwilach”; nauczyciel prowadzący – Karina Gnatkowska
JULII WÓJCIK (III LPp) za wiersz pt. „Kwiaty”; nauczyciel prowadzący – Katarzyna Sawicka

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy, by mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

Zdjęcia w Galerii

CIEKAWOSTKI O DNIU BABCI I DZIADKA
Dzień Babci w 2022 roku przypadł na piątek, 21 stycznia. W tym samym dniu, co w Polsce, Dzień Babci jest obchodzony w Bułgarii i Brazylii. Z kolei w Hiszpanii przypada na 26 lipca. Rosjanie świętują Dzień Babci we wrześniu, Francuzi w marcu, Brytyjczycy w październiku, a Kanadyjczycy i obywatele USA we wrześniu. Z kolei w Japonii obchodzi się Dzień Szacunku dla Starszych, który przypada na 14 września.
Historia Dnia Babci w Polsce sięga lat 60. ubiegłego wieku. W 1964 roku tygodnik "Kobieta i Życie" zaproponował pomysł uczczenia babci. Ideę kontynuował "Tygodnik Poznański". W dniu 21 stycznia 1965 roku w poznańskim teatrze wystawiono spektakl "Drzewa umierają stojąc", w którym znana aktorka Mieczysława Ćwiklińska grała rolę babci. W przerwie spektaklu dziennikarz "Expressu Poznańskiego" wręczając jej kwiaty i tort z napisem "Dla Babci" powiedział, że w Poznaniu obchodzi się to święto w dniu 21 stycznia. Słowa te podchwycił kolejny tytuł prasowy - warszawski "Express Wieczorny" - który 21 stycznia 1966 roku ogłosił Dniem Babci.
W 2022 roku Dzień Dziadka obchodzimy w sobotę, 22 stycznia. Pomysł na Dzień Dziadka w Polsce pojawił się
w 1978 roku. Wszystko zaczęło się od konkursu TVP na ustalenie takiej daty w kalendarzu. Najpierw proponowano 30 maja, czyli dzień urodzin Mieczysława Fogga. Propozycja się jednak nie przyjęła i Dzień Dziadka wprowadzono
do kalendarza po Dniu Babci.
Dzień Dziadka został oficjalnie wpisany do kalendarza w 1981 roku. Od tego czasu obchodzimy go rokrocznie w dniu 22 stycznia.