Aktualności › Z wizytą w pałacu w Dębinkach…

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”
C.K.Norwid

W roku 2021 mija okrągła 200 rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida. Uchwałą  Sejmu RP, jak i uchwałą Senatu RP 2021 r. został ogłoszony Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Wybitny romantyczny artysta urodził się 24 września 1821r. w Laskowie-Głuchach niedaleko Wyszkowa, a po śmierci rodziców trafił pod opiekę wuja Ksawerego Dybowskiego, właściciela majątku Dębinki, gdzie Norwid wielokrotnie wracał w latach młodości i przed wyjazdem  na emigrację. Autor „Fortepianu Szopena” był  człowiekiem niezwykle wszechstronnym - poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, rzeźbiarzem, malarzem i myślicielem. Zmarł 23 maja 1883 r. w Domu św. Kazimierza w Ivry pod Paryżem, jako twórca samotny i niedoceniany. Wybitny artysta doby romantyzmu był również piewcą Mazowsza, jest także bliski sercu każdego mieszkańca Wyszkowa i okolic. Pomniki, pamiątki po poecie, instytucje w naszej małej ojczyźnie pokazują zakorzenienie Norwida w ziemi mazowieckiej.

24 września 2021 r. w pałacu w Dębinkach odbyła się wyjątkowa uroczystość-  podpisanie listu intencyjnego w sprawie współprowadzenia Muzeum Cypriana Kamila Norwida przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego oraz koncert „Nasz Norwid” w 200 rocznicę urodzin romantycznego artysty. Młodzież ze Skłodowskiej włączyła się w uroczyste obchody Roku Cypriana Kamila Norwida. Uczniowie klas I LOL i I LOS wraz z nauczycielami języka polskiego: Kariną Gnatkowską i Katarzyną Zglinicką wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Młodzież miała również okazję przenieść się do XIX wieku i obejrzeć: klasycystyczny pałac, dwie oficyny dworskie oraz spacerować alejkami pięknego parku, którymi niegdyś przechadzał się wybitny artysta. Podsumowaniem uroczystości był kameralny koncert muzyczno- poetycki pod hasłem „Nasz Norwid”, podczas którego uczniowie ze Skłodowskiej z wielkim zainteresowaniem wysłuchali niepowtarzalnych wierszy romantycznego twórcy przeplatanych muzyką klasyczną.
Jesteśmy przekonani, że piątkowe spotkanie z naszym oryginalnym i docenionym dopiero przez następne pokolenia „późnych wnuków” poetą na zawsze pozostanie w naszej pamięci i naszych sercach.
Wybitny Rodak Jan Paweł II pisał: "Cyprian Norwid pozostawił dzieło, z którego emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem".

Karina Gnatkowska
Katarzyna Zglinicka