Aktualności › Światowy Dzień Turystyki

27 września obchodzony jest Światowy Dzień Turystyki,  w tym dniu uczniowie klasy I Technikum Organizacji Turystyki uczestniczyli w pieszej wycieczce szlakiem atrakcji turystycznych Wyszkowa.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizytówki miasta – klasycystycznego kościoła p.w. św. Idziego, następnie zapoznaliśmy się z historią plebanii, która została opisana w opowiadaniu  Stefana Żeromskiego „Na probostwie w Wyszkowie”.

Uczniowie zapoznali się z obiektami znajdującymi się w Parku Karola Ferdynanda Wazy, m.in.: ławka kryptologa Jerzego Różyckiego, neogotycka Kordegarda, pomnik Cypriana Kamila Norwida. Następnie przeszliśmy pod budynek Urzędu Miasta, gdzie mieści się Wydział Promocji, Kultury i Sportu, który wspiera nasze działania związane z organizacją Światowego Dnia Turystyki w naszej szkole. Kolejnym punktem wycieczki był jeden z najstarszych pomników świeckich na Mazowszu, czyli barokowy Obelisk Wazów, oraz pomnik Stanisława Wolskiego - Burmistrza Wyszkowa w latach 1931-1939, „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Ostatnim punktem pieszej wycieczki była wystawa etnograficzna w Wyszkowskim Ośrodku Kultury  Hutnik  „Haft Puszczy Białej”. Odwiedzający zapoznali się ze strojem kurpiowskim, jego elementami oraz  rzemiosłem domowym.

Piesze wędrówki, spacery stwarzają możliwość poszerzania i utrwalania wiedzy turystycznej. Poznawanie własnej okolicy sprzyja kształtowaniu patriotyzmu lokalnego.

Joanna Borkowska – Sergiejuk
Beata Mizińska