Aktualności › „Zielonookie” ze Skłodowskiej na podium w ogólnopolskim konkursie „Tradycyjny sad”

"TRADYCYJNY SAD" to ogólnopolski projekt edukacyjny. Organizowany był  przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa. Przedsięwzięciu patronują: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Projekt polegał na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego mini sadu składającego się z co najmniej
5 drzew sadzonych swobodnie na ogólnodostępnym terenie ,w tym roku czereśni. Realizowany był w formie międzyszkolnej rywalizacji zespołowej.

Celem była  szeroko pojęta edukacja – nie tylko na temat tradycyjnych odmian, ale również ekologicznego sposobu pielęgnacji drzew niepowodującej negatywnego wpływu na środowisko. Projekt miał za zadanie zwiększenie zasobów genetycznych drzew starych odmian czereśni oraz zwiększenie różnorodności biologicznej na ziemiach polskich.
Z Zespołu Szkół Nr1im. Marii Skłodowskiej - Curie w Wyszkowie  zgłoszono zespół składający się z 6 uczennic obecnej  klasy II Liceum Ogólnokształcącego o profilu społeczno - przyrodniczym ( w ubiełym roku klasy I) . Są to : Aleksandra Górecka, Ewelina Melion, Daria Mróz, Aleksandra Sokołowska, Karolina Wróbel, Anna Zdunek. Opiekunem zespołu projektowego był  nauczyciel geografii - Bożena Pikora. Zespół ze „Skłodowskiej"  - „Zielonookie” zajął w drugim etapie  ogólnopolskiego konkursu  III miejsce z 380 punktami , gdzie najwyższa liczba punktów wynosiła 388,34. W konkursie startowało 75 zespołów z całej Polski.

Czereśniowy sad u „ Skłodowskiej” rośnie i czeka na kolejne tradycyjne drzewa owocowe - jabłonie, grusze i śliwy, które zostaną posadzone jeszcze jesienią.
 Zwycięskiemu zespołowi gratulujemy sukcesu i życzymy nowych owocnych wyzwań.

Opracowała: Bożena Pikora