Aktualności › Pałac w Chrzęsnem

Klasa  I LSb z wizytą w Pałacu w Chrzęsnem.

2 czerwca 2021r. klasa I LSb wraz z opiekunami Anną Kordyszewską i Ewą Nowak – Kowalską  zwiedzali zespół pałacowo – parkowy  w Chrzęsnem.

Chrzęsne to wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie wołomińskim, w gminie Tłuszcz. W miejscowości tej znajduje się pałac, którego historia sięga I połowy XVI wieku. Obecnie pełni on funkcje edukacyjno-kulturalne. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest wystawa, poświęcona Cyprianowi Kamilowi Norwidowi „ Czas na Norwida”. Zwiedzając ekspozycję, podziwialiśmy oryginalne eksponaty – m.in. prace plastyczne, pierwodruki, tekę grafik „ Łapigrosz”, akwarele czy obraz olejny „ Saturn z cyrklem nad globem ziemskim”. Wystawa wzbogacona jest o opracowanie utworu Norwida pt. „ Fortepian Szopena”. Cieszymy się, że w dwusetną  rocznicę urodzin romantycznego poety, mogliśmy dowiedzieć się wielu nieznanych, a interesujących faktów z jego życia.

Obejrzeliśmy również hologram, czyli multimedialną prezentację holograficzną opartą na technologii projekcji „ żywego” obrazu w przestrzeni. Pokazuje on historię pałacu i ludzi związanych z tym miejscem. Między innymi w Chrzęsnem przebywał malarz Władysław Podkowiński, którego słynne dzieło „Szał uniesień” powstało z powodu nieszczęśliwej miłości do córki właściciela dóbr w Chrzęsnem. Ciekawym wątkiem jest „ożywiona” postać Cypriana Kamila Norwida, który „ opowiada” o swoim dzieciństwie spędzonym na mazowieckiej ziemi i wspomina liczne miejscowości leżące blisko Chrzęsnego.

Po uczcie dla ducha, przyszła pora na ucztę dla ciała. W drodze powrotnej do Wyszkowa, zatrzymaliśmy się w Jadowie , aby skosztować tradycyjnych lodów i pospacerować po parku. Nasza wycieczka przyniosła nam ogromną radość. Byliśmy zadowoleni, że po tylu miesiącach zdalnego nauczania  i przebywania w domu, znowu mogliśmy ze sobą być, rozmawiać, śmiać się i korzystać z pięknej pogody. Zintegrowaliśmy się na nowo.