Aktualności › 14 marca: Międzynarodowy Dzień Matematyki

"W każdej nauce jest tyle prawdy, ile jest w niej matematyki"
Immanuel Kant

W tym roku po raz pierwszy obchodzony jest  Międzynarodowy Dzień Matematyki, proklamowany Rezolucją 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2019 roku. Wcześniej w niektórych krajach 14 marca (3/14) obchodzony był jako Dzień Liczy Pi, ponieważ wartość tej powszechnie znanej stałej matematycznej, wynosi w zaokrągleniu 3,14.

Obchody Dnia Matematyki stanowią zachętę do czerpania radości z matematyki i innych przedmiotów ścisłych takich jak: chemia, fizyka, informatyka czy też biologia oraz do podejmowania przez młodych ludzi dziesiątków wyzwań, jakie oferują organizowane na całym świecie wydarzenia, konkursy, zawody z okazji Dnia.
Większa świadomość potencjału i możliwości nauk matematycznych ma ogromne znaczenie dla przeciwstawiania się wciąż nowym wyzwaniom pojawiającym się w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, zmiany klimatyczne, energetyka oraz generalnie zrównoważony rozwój, nie mówiąc o jakości życia, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.
Tegoroczne obchody Dnia Matematyki  organizowane  są przez Program Nauk Podstawowych UNESCO (IBSP) oraz Międzynarodową Unię Matematyczną pod hasłem „Matematyka jest wszędzie” wskazującym na matematykę jako część dziedzictwa kulturowego ludzkości, stanowiącą podstawę wszelkich technologii i jednocześnie narzędzie rozwoju.

Tegoroczne obchody Dnia Umysłów Ścisłych w Skłodowskiej również są obchodzone pod hasłem „Matematyka jest wszędzie”. Nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych przygotowali liczne inicjatywy skierowane do całej społeczności szkolnej:

• Kampania #SZCZEPIMY SIĘ – wewnątrzszkolny konkurs plastyczny dla uczniów klas pierwszych i drugich LO (do pobrania REGULAMIN KONKURSU)
  • szkolny konkurs chemiczny dla drugich klas LO, Technikum i Szkoły Branżowej
  • MATEX – Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas maturalnych
  • ALFA - Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas drugich LO (po gimnazjum) i klas trzecich Technikum (po gimnazjum)
  • Test sprawdzający wiedzę z zakresu informatyki, dostępny  pod linkiem http://testwiedzy.pl/game/13715.html

Ponadto 15 marca 2021r. na stronie szkoły w zakładce Blok matematyczny dostępne będą linki do quizów, zagadek  i krzyżówek z przedmiotów matematyczno–przyrodniczych. Zachęcamy wszystkich, a szczególnie tych, którzy nie lubią matematyki do skorzystania z zamieszczonych propozycji, które nie wymagają wiedzy książkowej. Wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką, chemią, fizyką, biologią czy informatyką.
Zapraszamy na „jasną stronę nauk ścisłych”

Nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych