Aktualności › ROK 2021 ROKIEM CYPRIANA KAMILA NORWIDA

„Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”
C.K.Norwid

W roku 2021 mija okrągła 200 rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida.
Uchwałą  Sejmu RP, jak i uchwałą Senatu RP 2021r. został ogłoszony Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Wybitny romantyczny artysta urodził się 24 września 1821r. w Laskowie-Głuchach niedaleko Wyszkowa, a dzieciństwo i młodość spędził na mazowieckiej ziemi. Był człowiekiem wszechstronnym - poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, rzeźbiarzem, malarzem  i myślicielem. Zmarł 23 maja 1883 r. w Domu św. Kazimierza w Ivry pod Paryżem, jako twórca samotny i niedoceniany. Większą część życia poeta spędził na emigracji, odbywając romantyczne podróże po Niemczech, Belgii, Anglii, Włoszech, i Stanach Zjednoczonych, by ostatecznie zamieszkać w stolicy Francji.
Wybitny artysta doby romantyzmu był piewcą Mazowsza, jest również bliski sercu każdego mieszkańca Wyszkowa i okolic. Pomniki, pamiątki po poecie, instytucje w naszej małej ojczyźnie pokazują zakorzenienie Norwida w ziemi mazowieckiej.
Norwid jako twórca oryginalny, nowatorski, został odrzucony przez ludzi żyjących w epoce romantyzmu, by być zrozumianym dopiero przez następne pokolenia „późnych wnuków”.
Nasz wybitny Rodak Jan Paweł II pisał: "Cyprian Norwid pozostawił dzieło, z którego emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem".
Młodzież ze Skłodowskiej może włączyć się w obchody Roku Cypriana Kamila Norwida, pogłębiając i sprawdzając swoją wiedzę o romantycznym artyście w quizie (LINK DO QUIZU). Uczniowie mogą również obejrzeć prezentacje:

Na stronie internetowej szkoły w zakładce Blok nauczycieli języka polskiego udostępniono również linki do ciekawych prezentacji i filmów o Norwidzie oraz ciekawostki o artyście.

Marzanna Siemienowska
Karina Gnatkowska