Aktualności › Z Erasmusem+ po rozwój zawodowy

W dniu 02 sierpnia 2020 r. czternastu uczniów z klas III kształcących się w zawodach: technik grafiki  i poligrafii cyfrowej,  technik hotelarstwa oraz technik obsługi turystycznej  wraz z opiekunem  p. Jackiem Pyt wyruszyło na lotnisko do Modlina skąd samolotem linii Ryanair udali się na do Rzymu na lotnisko Ciampino w celu odbycia  czterotygodniowego stażu w Spoleto we Włoszech.

Wyjazd był możliwy dzięki realizacji projektu  „Z Erasmusem + po rozwój  zawodowy”, którego głównym założeniem jest poszerzenie umiejętności zawodowych, doskonalenie języka angielskiego oraz poznanie kultury i tradycji kraju goszczącego.

Po przybyciu na miejsce  uczestników stażu przywitał śródziemnomorski gorący klimat. Po ok półtoragodzinnej jeździe autokarem  wraz z opiekunem zostali zakwaterowani w hotelu Villa Redenta w Spoleto.

Następnego dnia 03 sierpnia odbyło się spotkanie organizacyjne z opiekunkami stażu w Spoleto - paniami Ewą Markowska i Beatą Watrak. Podczas spotkania uczniowie  uzyskali informacje na temat: spraw organizacyjnych, zasad bezpieczeństwa i sposobu poruszania się związanych z pandemią Covid19, regulaminu praktyk, miejsca praktyk, wyżywienia.

Po ogólnym spotkaniu praktykanci udali się pod opieką Pani Beaty na krótką podróż uliczkami miasta oraz krótki spacer po historii Spoleto , gdzie zobaczyli między innymi: zabytkowy zamek zwany Rocca, Ponte delle Torri ( akwedukt), Katedrę, ruiny rzymskiego amfiteatru, Spoleto  Piazza del Mercato no i oczywiście przepyszne lody a następnie powrócili uliczkami miasteczka wykorzystując ruchomy „taśmociąg” do miejsca zakwaterowania na obiad.

Kolejne dni to już odbywanie praktyk – pracy w zakładach pracy zgodnie z kierunkami kształcenia.

Po przeszkoleniu z zasad obowiązujących we Włoszech związanych z obostrzeniami związanymi z pandemią  Covid 19 udała się w wycieczkę uliczkami Spoleto. Szukali wartych odwiedzenia miejsc i atrakcji, które każdy musi zobaczyć. Notowali i fotografowali trasę po której się poruszali. Zbierali materiały do zrealizowania zadania - stworzenia folderu reklamującego zabytki i miejsca warte odwiedzenia w Spoleto.  Następnie część TGPC przygotowywała  komputery i programy, które posłużą do wykonania zadania , natomiast klasa TOT układała plan zwiedzania.

Dominik  Cieplak odbywał zajęcia praktyczne w  hotelu CHARLESTON i stwierdził „było bardzo dobrze, na szczęście pracownicy potrafili mówić po angielsku”. Po wstępnym przeszkoleniu z ogólnych zasad pracy i bezpieczeństwa przeszedł  do wykonywania prac, które  polegały na wykonywaniu ogólnych obowiązków pracownika hotelu. Podobnie,   Patrycja Jechna wraz z  Darią  Michalak, które  były w hotelu Clitunno i swoja pracę po przeszkoleniu zaczęły od sprzątania po śniadaniu, nakrywały stoły oraz składały serwetki. „U nas w hotelu porozumiewają się wyłącznie po Włosku” - słowa Patrycji i Darii.

Mariusz Sztorc, Mateusz Turek, Przemysław Szczesny, Patryk Wysocki odbywali zajęcia w PUBLI 2M pubblicitá  zakładzie drukarskim wykonującym usługi na rzecz społeczności lokalnej.

Po południu uczniowie chętnie opowiadają o swojej pracy. Pierwszy tydzień minął na wzajemnym poznawaniu się, zaznajamianiu z zakresem obowiązków i zasadami pracy w zakładach. Wszyscy chwalili sobie podejście i wyrozumiałość włoskich pracodawców oraz przełamywanie barier językowych. Czas wolny poświęcają na zwiedzanie i poznawanie Spoleto, zakupy a także na naukę podstawowych zwrotów z języka włoskiego. Zwieńczeniem tygodnia była wspólna wycieczka do Casta delle Marmore – sztucznych wodospadów.

Opiekun uczniów Jacek Pyt