Aktualności › #Code Week - nietypowa lekcja geografii

Opis lekcji przeprowadzonej dnia 17. 10 .2019r
Temat:  Z mapą Polski na Ty.
Nazwa organizacji: Zespół Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej - Curie
Cel zajęć: Utrwalenie wiadomości dotyczących znajomości mapy Polski, a w szczególności województw i ich stolic, miast Polski oraz atrakcyjności turystycznej naszego kraju z wykorzystaniem zasobów Internetu.
Forma zajęć: ćwiczenia indywidualne i grupowe.
Metody : poszukująca, praktycznego działania, burza mózgów, prezentacji.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie: powtórzenie wiadomości z zakresu mapy administracyjnej Polski .
2. Mapa interaktywna administracyjna Polski - uczniowie na smartfonach odgadują na czas województwa.- prezentacja wyników.
3. Mapa interaktywna największych miast Polski -  uczniowie na smartfonach odgadują na czas największe miasta Polski - prezentacja wyników.
4. Praca w grupach- grupy powstają poprzez odliczanie od 1 do 5. Liderzy grup losują
 miasto :Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Wrocław. Następnie wykorzystując zasoby internetu i smartfony tworzą  hasło reklamowe zachęcające do odwiedzenia wyżej wymienionych miast, wyniki zapisują na kartach, które następnie są umieszczone na administracyjnej mapie Polski
i zaprezentowane na forum klasy.
5. Praca w dwójkach - uczniowie otrzymują stolice województw Polski, np. Gdańsk, Olsztyn, Białystok, itd. zgodnie z kierunkiem od wschodu do zachodu. Zadanie polega na wyszukaniu obiektu turystycznego charakterystycznego dla danej stolicy województwa. Następnie wybrane zdjęcie przesyłają do nauczyciela , który tworzy prezentację atrakcji turystycznych stolic województw Polski. Następnie na podstawie ilustracji rozpoznają województwo i jego stolicę.
6. Podsumowanie zajęć w formie ewaluacji. Uczniowie dzielą się wrażeniami - wymieniają mocne i słabe strony. Niektóre wypowiedzi uczniów: zajęcia badzo przyjemne, więcej takich zajęć, więcej można się nauczyć, bardzo szybko minął czas, każdy czuł się zaangażowany i każdy został oceniony. Uczniowie jako  słabą stronę wymienili, że zajęcia minęły bardzo szybko.
7. Ocena zajęć . Uczniowie otrzymali oceny bardzo dobre za aktywność na lekcji oraz ustne pochwały od nauczyciela.
Efekty:
- zajęcia bardzo angażujące uczniów,
- wyzwalają w uczniach kreatywność, chęć działania,
- uczą współpacy w grupie,
- wymuszają w uczniach maksymalną koncentrację na wykonywanych zadaniach ( czas),
- pokazują wartość zasobów Internetu i urządzeń multimedialnych w zdobywaniu wiedzy i umiejętności.

więcej zdjęć w galerii