Owocna wymiana w Spoleto

„Międzynarodowy proces dydaktyczny w dobie reformy kształcenia zawodowego” . Już sam tytuł PROJEKTU WYMIANY DOŚWIADCZEŃ (VETPRO) LEONARDO DA VINCI  stanowi pewnego rodzaju odpowiedź na ewentualne pytania odnoszące się do celu wyjazdu – wyjazdu, którego uczestnikami byli nauczyciele i kadra kierownicza Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie oraz lokalny przedsiębiorca, restaurator, właściciel Domu Weselnego „Kasztelanka”. Uczestnicy Projektu w dniach 30.06 -06.07.2014r wyjechali na sześciodniową wymianę doświadczeń do włoskiej instytucji partnerskiej Azzurra  Cooperativa  Sociale, organizacji non- profit, której misją jest popieranie innowacji, rozwoju i pozytywnych zmian w ludziach i organizacjach.

Głównym założeniem projektu było podniesienie jakości kształcenia zawodowego i zarządzania placówką oświatową. Było ono możliwe do zrealizowania dzięki poznaniu systemu edukacji zawodowej we Włoszech na szczeblu ponadgimnazjalnym, sposobu zarządzania placówkami średniego kształcenia zawodowego, przykładom dobrej praktyki i rozwiązań innowacyjnych w kształceniu zawodowym w zawodach: technik  żywienia, obsługi turystycznej oraz hotelarstwa oraz zdobyciu nowych umiejętności zawodowych. Niewątpliwym atutem tego typu wyjazdów była wymiana doświadczeń w kształceniu zawodowym oraz poprawa znajomości języka angielskiego i poznanie podstaw języka włoskiego.

Beneficjenci podczas pobytu w Spoleto mieli okazję wziąć udział w szkoleniach związanych ze szkolnictwem zawodowym w obszarach gastronomii, hotelarstwa i turystyki. Wymiana doświadczeń pozwoliła porównać pracę nauczycieli oraz kadry kierowniczej w Polsce i Włoszech. W przypadku nauczycieli ważna jest możliwość i umiejętność wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie nauczania przedmiotów zawodowych. Istotny jest też profesjonalizm kadry kształcącej, baza dydaktyczna spełniająca  wymagania zarówno nauczycieli jak i uczniów a przede wszystkim podstawy programowej. Ważnym aspektem jest obserwacja postępów w całym procesie kształcenia – i to nie tylko kształcenia zawodowego. Nie sposób wymienić wszystkich wizyt, wykładów, warsztatów i szkoleń. Nie mniej jednak próba podkreślenia elastyczności, innowacyjnych strategii oraz technik stosowanych na lekcjach przedmiotów zawodowych uzmysławia, jak ważnym staje się użycie nowoczesnych rozwiązań technicznych na etapie nauczania teoretycznego, jak i praktycznego.

Ważnymi punktami wymiany były: wizyta w rodzinnej, lokalnej fabryce oliwy Feliziani, w fabryce czekolady Perugina Nestle w Perugii oraz gospodarstwie turystycznym w Rivioli  „Gościnność i Odnowa”.  Spory entuzjazm wśród uczestników wyjazdu wzbudziły warsztaty kulinarne we włoskiej restauracji Osteria Vecchio Camino, podczas których beneficjenci uczestniczyli w procesie produkcji antipasti – przystawek, dań pierwszych (primi) - past i risotta, dań drugich (secondi) - owoce morza, ryby i mięsa, oraz klasycznych włoskich deserów (dolci)  a także pokaz sposobów parzenia kawy.
Beneficjenci mieli okazję uczestniczyć w kursie języka włoskiego, którego efektem była swobodna komunikacja w zakresie podstawowych zwrotów używanych na co dzień.
A okazji było wiele, m.in. podczas wyjazdu do Rzymu, gdzie uczestnicy zwiedzili Bazylikę św. Piotra, Koloseum, Forum Romanum, Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny, Schody Hiszpańskie i wiele innych niezwykle ciekawych, historycznych miejsc jak również podczas zwiedzania niezwykle urokliwego miasta Spoleto, założonego w VI wieku p.n.e. przez Umbrów z jego niezwykłymi zabytkami, takimi jak Ponte delle Torri - średniowieczny akwedukt- arcydzieło średniowiecznej sztuki inżynierskiej. Jego wysokość wynosi 80 metrów, a rozpiętość 260 .
Niezwykle owocny pobyt w Spoleto ukoronowało wręczenie przez Partnera beneficjentom projektu certyfikatów uczestnictwa - Certificato di Partecipazione oraz certyfikatów ukończenia kursu językowego. Ponadto każdy z uczestników otrzyma dokument o międzynarodowym znaczeniu, poświadczający zdobyte kwalifikacje tzw. Europass Mobilty.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII