Z ERASMUSEM+ PO ROZWÓJ ZAWODOWY

Trzynastu uczniów z klas III Technikum Nr 1 w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie, kształcących się w zawodach: technik grafiki  i poligrafii cyfrowej, technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych wraz z opiekunem  p. Katarzyną Ostrowską wyjechało do Barcelony w celu odbycia  czterotygodniowego stażu zawodowego.

Wyjazd był możliwy dzięki realizacji przez szkołę projektu  Erasmus+ pt.„Z Erasmusem po rozwój  zawodowy”. Głównym założeniem projektu jest poszerzenie umiejętności zawodowych, doskonalenie języka angielskiego oraz poznanie kultury i tradycji kraju goszczącego, czyli w tym przypadku Hiszpanii.

Po przybyciu na miejsce  uczestników stażu przywitał śródziemnomorski gorący klimat. Przed rozpoczęciem stażu, dla wszystkich uczestników, odbyło się spotkanie organizacyjne z koordynatorem stażu w Barcelonie – Panią Magdaleną Bolek. Podczas spotkania uczniowie  uzyskali informacje na temat:

• spraw organizacyjnych,
  • zasad bezpieczeństwa i sposobu poruszania się związanych z pandemią Covid19
  • regulaminu praktyk,
  • miejsca odbywania praktyk
  • zakwaterowania i wyżywienia
  • oraz programu kulturowego

Po ogólnym spotkaniu praktykanci udali się pod opieką swoich opiekunów na krótką podróż uliczkami tego pięknego i niezwykłego miasta.
Kolejne dni to już  praktyki zawodowe – czyli dni pracy w zakładach pracy zgodnie z kierunkami kształcenia.
Uczniowie odbywają staż w Hotelu Monument Barcelona, Hotel Condes Barcelona, Hotel Best Aranea i firmach poligraficznych Impacto 33, Solgraf Imppremta i Retolacio. Hotele posiadają 3 lub 4 gwiazdki a restauracje 3 gwiazdki Michelin.

Czas mija bardzo szybko. W sobotę 2 października po 1 tygodniu praktyk uczniowie zwiedzali Barcelonę. Piękna, słoneczna pogoda /27⁰ C/  sprzyjała spacerom po tym magicznym mieście. Młodzież  zwiedziła najbardziej znaną budowlę miasta, secesyjny kościół o statusie bazyliki mniejszej Sagrada Familia. Jest to główne osiągnięcie projektanta Antonio Gaudiego. Inne atrakcje które udało się tego dnia zwiedzić to: Katedra Św. Krzyża i Św. Eulalii, Łuk Triumfalny i wiele innych malowniczych zakątków miasta.

Opiekun grupy – Katarzyna Ostrowska