UROCZYSTE PODSUMOWANIE STAŻU

W poniedziałek 27 maja 2013r w Świetlicy szkolnej Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie odbyła się konferencja podsumowująca realizację Projektu „ Sekrety turystyczne krajów Europy Południowej na przykładzie Włoch”.
 W konferencji udział wzięli: Starosta Wyszkowski – Bogdan Pągowski, wicestarosta – Teresa Trzaska, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Wyszkowie – Dariusz Glinka, Dyrektor Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie – Marian Popławski, koordynator Projektu – wicedyrektor Elżbieta Mańko, kierownik wyjazdu do Włoch – wicedyrektor Hanna Czajkowska, opiekun Projektu – Bożena Pikora, kierownik kształcenia zawodowego – Marzena Kulesza, przyjaciele szkoły w osobach wyszkowskich przedsiębiorców, przewodniczący Rady rodziców – Jerzy Dąbrowski, nauczyciele przedmiotów zawodowych, nauczyciele języka angielskiego, wychowawca klasy, rodzice uczniów objętych Projektem , uczestnicy stażu w Spoleto oraz młodzież szkolna klas turystycznych i gastronomicznych.

Konferencję prowadziły Kinga Banaszek i Milena PaŚ. Gospodarzem konferencji był Dyrektor Szkoły – Marian Popławski, który rozpoczął spotkanie, powitał uczestników konferencji i zabrał na wirtualny spacer po szkole i obiektach szkolnych.
            Koordynatorem projektu była wicedyrektor Elżbieta Mańko,  zaprezentowała program Leonardo da Vinci z uwzględnieniem dotychczas realizowanych projektów oraz projektów, które będą realizowane w nowym roku szkolnym. Są to projekty w akcji mobilnoŚć „ Podróż kulinarna do Wielkiej Brytanii” i po raz pierwszy w akcji VETPRO projekt – „ Międzynarodowy proces dydaktyczny w dobie reformy kształcenia zawodowego”
            Opiekunami  stażu zostały – pani wicedyrektor Hanna Czajkowska i Bożena Pikora – nauczyciel geografii, które przygotowały uczennice do zagranicznej praktyki zawodowej, zaŚ we Włoszech wspierały w poznawaniu tajników pracy we włoskich   przedsiębiorstwach turystycznych i hotelach Świadczących usługi turystyczne. Pod ich kierunkiem przygotowana została prezentacja  umiejętnoŚci językowych i zawodowych zdobytych podczas zagranicznej praktyki zawodowej.
Przed wyjazdem na staż uczennice otrzymały  zadanie napisania esejów na temat:
 „ Co osiągniesz po odbyciu praktyki w Spoleto i jak wyobrażasz sobie jej przebieg”. Natalia Nowakowska przedstawiła kilka zdań z napisanych esejów dotyczących  oczekiwań uczennic.
Przebieg działań projektowych ze szczególnym podkreŚleniem fazy zagranicznej w postaci prezentacji multimedialnej przedstawiła Bożena Pikora – opiekun projektu.
Sprawy finansowe projektu zaprezentowała Renata Czyż – główny księgowy szkoły.
Po powrocie z zagranicznej praktyki czekało na stażystki kolejne zadanie do wykonania. Tym razem w postaci esejów miały podzielić się wrażeniami, doŚwiadczeniami
i umiejętnoŚciami nabytymi w Spoleto. Tytuł eseju brzmiał „ Dzięki stażowi w Spoleto
 we Włoszech nauczyłam się...”.Relacje uczestniczek przedstawiła Klaudia Kubat.
Językiem komunikacji podczas stażu był język angielski. Okres pobytu za granicą był Świetną okazją aby podnieŚć umiejętnoŚci posługiwania się tym językiem, szczególnie słownictwem branżowym. Uczennice  – Magdalena Rudnicka i Milena PaŚ zaprezentowały scenkę obsługi klienta we włoskim biurze podróży, tłumaczenia na język polski dokonały: Kinga Kulesza i Karolina Wieczorek.
Podczas zagranicznej praktyki dziewczęta  poznały podstawy języka włoskiego, dzięki kursowi „ Podstaw języka włoskiego” oraz przebywaniu wŚród społecznoŚci lokalnej
w pracy, miejscu zamieszkania, wycieczkach i kontaktach okolicznoŚciowych. Aneta Dudzik i Kinga Banaszek zaprezentowały próbkę  umiejętnoŚci w języku włoskim, a przekładu na język polski dokonały  Klaudia Woźnica i Anna Garlacz.
            UmiejętnoŚci zawodowe i językowe zostały uhonorowane licznymi Certyfikatami: certyfikatem od Firmy Azzurry, naszego włoskiego partnera, ocenami stażu od włoskich pracodawców, certyfikatem językowym oraz najważniejszym certyfikatem będącym przepustką do europejskiego rynku pracy – Certyfikatem Europass Mobility. Wręczenia certyfikatów dokonał Starosta Wyszkowski wraz z Dyrektorem Szkoły i Koordynatorem Projektu.
Starosta Wyszkowski – zabierając głos podziękował wszystkim za podjętą inicjatywę, która doprowadziła do wszechstronnego rozwoju uczniów, była okazją do promocji Powiatu Wyszkowskiego we Włoszech. Podziękował również za to, że mógł uczestniczyć osobiŚcie
 w tym projekcie poprzez Wizytę Monitorującą potwierdzającą prawidłową realizację stażu.
 Udział w projekcie „ Sekrety turystyczne krajów Europy Południowej na przykładzie Włoch” to dla szesnastki uczennic klasy trzeciej Technikum Obsługi Turystycznej zaszczyt
i wyróżnienie. Podziękowania w imieniu uczniów złożyły : Iwona Gołdys i Beata Jakubczak
 Panie Anna PaŚ i Ewa Rudnicka podziękowały  w imieniu rodziców uczestniczek stażu.
Dyrektor Szkoły – Marian Popławski podsumowując złożył wyrazy głębokiego szacunku i podziękowania uczniom, rodzicom, koordynatorowi projektu , wszystkim nauczycielom  i pracownikom administracji, przedstawicielom organu prowadzącego wręczając listy gratulacyjne.
Wicedyrektor szkoły i zarazem kierownik wyjazdu do Spoleto we Włoszech podziękowała
za możliwoŚć uczestniczenia w zagranicznej edukacji uczniów naszej szkoły. PodkreŚliła, że uczennice swoją postawą , sposobem bycia, godnie reprezentowały Zespół Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie i Polskę.
Nieodzownym elementem pobytu uczennic we Włoszech było poznawanie kuchni włoskiej, która jest specyficzna. Śródziemnomorskie menu było dla stażystek niezapomnianym doŚwiadczeniem. Uczennice prowadzące konferencję dziękując wszystkim za uczestnictwo w niej zaprosiły na słodki poczęstunek z włoskimi akcentami w postaci tiramisu. Uczennicom składamy gratulacje z okazji uzyskania międzynarodowych Certyfikatów oraz podziękowania opiekunom stażu – p. Hannie Czajkowskiej i p.Bożenie Pikora .