Aktualności › Z geografią na Ty

Rok 2018 obfituje w rocznice. Świętujemy przede wszystkim setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Bieżący rok jest także ogłoszony jako „Rok Geografii”, czyli jest świętem geografii. Na rok 2018 przypada również 100- lecie PolskiegoTowarzystwa Geograficznego.

Zespół Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej - Curie chcąc uczcić powyższe wydarzenia wyszedł z inicjatywą konkursu geograficznego - "Z geografią Polski na Ty" do uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjum powiatu wyszkowskiego. Był to konkurs dwuetapowy. W etapie szkolnym wzięło udział 71 uczniów z 16 szkół  Warunkiem zakwalifikowania do etapu powiatowego było zdobycie na etapie szkolnym 60% makasymalnej punktacji. Szkolne komisje do finału pwiatowego konkursu zgłosiły 34 uczniów z 13 szkół. Finał konkursu odbył się 10 kwietnia 2018 r. u "Skłodowskiej". Do zmagań konkursowych przystapiło 32 uczniów (dwóch uczniów nie zgłosiło się na eliminacje). Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie w ciągu godziny testu dotyczącego geografii fizycznej i regionalnej Polski.

Patronat nad konkursem objął Starosta Wyszkowski - Bogdan Pągowski. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał Dyrektor Szkoły - Marian Popławski i pomysłodawca konkursu - Bożena Pikora.

W jury konkursu zasiedli opiekunowie uczniów będący nauczycielami geografii. Zwycięzcą konkursu został Mateusz Matusik ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Wyszkowie (opiekun Marta Abramczyk). Drugie miejsce przypadło Weronice Postek, uczennicy Szkoły Podstawowej Nr 4 w Wyszkowie (opiekun Ewa Nowak – Kowalska). Trzecie miejsce wywalczyła Agnieszka Piórkowska, uczennica Szkoły Podstawowej w Porębie Średniej (opiekun Agnieszka Pękul).

Oprócz wyżej wymienionych szkół w finale konkursu - „Z geografią Polski na TY” udział wzięły szkoły:

• Szkoła Podstawowa w Woli Mystkowskiej (opiekun Barbara Jastrzębska),
  • Szkoła Podstawowa w Długosiodle (opiekun Ewa Drózd),
  • Szkoła Podstawowa w Rybnie (opiekun Jolanta Topczewska - Bocian),
  • Szkoła Podstawowa Nr 2 w Wyszkowie (opiekun Jolanta Topczewska - Bocian),
  • Szkoła Podstawowa w Łosinnie (opiekun Leszek Orłowski),
  • Szkoła Podstawowa w Trzciance (opiekun Agnieszka Pękul),
  • Szkoła Podstawowa w Białymbłocie (opiekun Agnieszka Pękul),
  • Szkoła Podstawowa w Lucynowie (opiekun Iwona Ciunajko),
  • Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zabrodziu (opiekun Iwona Ciunajko),
  • Publiczne Gimnazjum w Zabrodziu (opiekun Iwona Ciunajko).

Uczestnicy konkursu zaprezentowali bardzo wysoki poziom znajomości geogrfii Polski.
Zwycięzcy otrzymali puchary ufundowane przez Starostę Wyszkowskiego, które wręczył Krzysztof Arbaszewski - Naczelnik Wydziału Edukacji. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uczestnictwa, zaś opiekunowie podziękowania podpisane przez Starostę Wyszkowskiego, Dyrektora Szkoły i koordynatora konkursu.

W czasie prac komisji  uczestnicykonkursu zwiedzili wystawę fotograficzną - "100 obiektów ziemi mazowieckiej na 100 - lecie Polskiego Towarzystwa Geograficznego" oraz odbyli spacer po szkole pod opieką uczniów klasy I Liceum Ogólnokształcącego o profilu społeczno - przyrodniczym. Na wszystkich uczestników konkursu czekał także słodki poczęstunek ufundowany przez Radę Rodziców szkoły.

Konkurs geograficzny był okazją do rozbudzenia zainteresowań gegografią, w szczególności treściami związanymi z Polską, integracji środowiska nauczycieli geografii w powiecie wyszkowskim, a nade wszystko promocji szkoły w środowisku lokalnym. Wypowiedzi  uczniów  i nauczycieli dostarczyły informacji, że była to wspaniała inicjatywa, której brakowało dla przedmiotu geografia.

Opracowała: Bożena Pikora