Aktualności › DZIEŃ UMYSŁÓW ŚCISŁYCH

DZIEŃ UMYSŁÓW ŚCISŁYCH

14 marca 2024 roku w Zespole Szkół Nr 1 po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Umysłów Ścisłych. Wybraliśmy taką datę, gdyż 14 marca jest Międzynarodowym Dniem Liczby Pi, a także Międzynarodowym Dniem Matematyki.

Dzień Umysłów Ścisłych świętujemy w naszej szkole celem ukazania praktycznych zastosowań matematyki, chemii, fizyki, biologii, geografii i informatyki we wszystkich dziedzinach życia: transporcie i komunikacji, planowaniu systemów opieki zdrowotnej i systemów wyborczych, mechanizmów gospodarczych i społecznych, przewidywaniu zjawisk przyrodniczych i klęsk żywiołowych.

Nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych wraz z uczniami podjęli różnorodne działania. Przygotowano gazetki tematyczne w pracowniach przedmiotowych oraz dekoracje korytarzy. Została zorganizowana wystawa prac plastycznych pt.:” Biologia w architekturze i  sztuce”. Zaprezentowano prace uczniów klas: 1 LLa, 1 LLb, 1 TAa, I TG, 2 LLa, 2 TA. Uczniowie klasy 2 TG przygotowali wystawę zdjęć różnych budowli, prezentując tym samym „Bryły w architekturze”.

Na lekcjach informatyki uczniowie klas: 1 TC, 2 TC, 3 TC przygotowywali plakaty promujące przedmioty ścisłe. Zostały one wyeksponowane w gablotach na szkolnych korytarzach.

Na lekcjach biologii w klasie 2 TK i 2 LS uczniowie stosowali zdobytą wiedzę w codziennej działalności w kuchni. Za pomocą płynu Lugola wykrywali skrobię, określali pH wybranych produktów używając jak wskaźnika roztworu z czerwonej kapusty. Segregowali rośliny ze względu na organy, które spożywamy, obserwowali proces osmozy.

W ramach lekcji matematyki uczniowie klas : 1 TAa, 2 LLa, 3 TA obejrzeli filmy pt: „Matematyka w architekturze” i „Matematyka w muzyce”, rozwiązywali rebusy z liczbą Pi ( Pi-busy) oraz zadania zawierające realistyczny kontekst, dostrzegając praktyczne zastosowanie matematyki, która towarzyszy nam wszędzie, niezależnie od tego, co robimy. Matematyka wykorzystywana jest niemal we wszystkich zawodach. Stanowi inspirację dla artystów i muzyków, jest podstawą opracowywania gier strategicznych. Jest niezbędna w budżetowaniu. Zawsze stanowiła podstawę technik geolokacyjnych, począwszy od dawnych nawigacji według gwiazd, po współczesne GPSy. Jest podstawą oprogramowania współczesnych smartfonów i wykorzystuje się ją do tworzenia realistycznych animacji filmowych.

W ramach obchodów Dnia Umysłów Ścisłych planowane są jeszcze konkursy matematyczne: Matex dla uczniów klas maturalnych i Alfa dla uczniów klas młodszych.

Nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.