Aktualności › Niesamowita sztuka renesansowych fresków

Niesamowita sztuka renesansowych fresków

7 lutego 2024 r. uczniowie klasy  1LLa, 1TC, 1LLb pod opieką wychowawców: Edyty Bocian, Sylwii Abramczyk i Marii Błaszczak zwiedzili wystawę "Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo". Dzięki najnowocześniejszym technologiom przenieśliśmy się do wnętrza kaplicy, obejrzeliśmy detale fresków w niespotykanych zbliżeniach oraz zapoznaliśmy się z mistrzami renesansu, którzy stworzyli to dzieło. Było to niezwykłe doświadczenie oraz multimedialna lekcja na temat sztuki renesansu.

Kaplica Sykstyńska, położona w Pałacu Apostolskim na terenie Watykanu, to prawdziwy klejnot światowej kultury. To nie tylko miejsce modlitwy, ale przede wszystkim monumentalne dzieło, przepełnione duchowością i niepowtarzalnym geniuszem artystycznym.

Pierwsza sala wystawy przeniosła nas w świat renesansu i dzieł  artystów na czele z Michałem Aniołem, mogliśmy zobaczyć reprodukcje rzeźb Dawida i Piety. W drugiej Sali – kinowej, przedstawiono Kaplicę Sykstyńską w zupełnie nowej perspektywie. Obejrzeliśmy detale fresków w zbliżeniach i zyskaliśmy wiedzę o ciekawostkach dotyczących kaplicy i jej twórców. To wszystko wyświetlone zostało w ogromnych rozdzielczościach na ekranie o szerokości aż 19 metrów. W trzeciej sali, dzięki najnowocześniejszym technologiom, znaleźliśmy się we wnętrzu Kaplicy Sykstyńskiej. Dzięki niezwykłej sesji zdjęciowej wykonanej specjalnie dla Muzeum Watykańskiego zapoznaliśmy się z historią wielu szczegółów na freskach – opisali je najlepsi historycy sztuki, pracujący dla Muzeum Watykańskiego.

Ta wystawa na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci.