Aktualności › GDZIE FRYDERYK CHOPIN PRZEBYWAŁ NA WAKACJACH?

GDZIE FRYDERYK CHOPIN PRZEBYWAŁ NA WAKACJACH?

Uczniowie Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie w nagrodę za wysokie wyniki w nauce, 100% frekwencję, zaangażowanie na rzecz szkoły i środowiska lokalnego w dniu 28 września 2023r wyjechali na wycieczkę do Sannik. Jest to małe i młode miasteczko ( prawa miejskie uzyskało w 2018r), położone w odległości 35 kilometrów od Płocka.

Wycieczki dla najlepszych to tradycja szkoły, są one sponsorowane przez Radę Rodziców. Ponadto wyjazd ten odbył się w ramach Programu „ Kulturalna Szkoła na Mazowszu”.

W Sannikach mieści się Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina, które powstało dla uczczenia wielkiego pianisty. W Pałacu w 1828 roku Chopin przebywał na wakacjach u swojego kolegi Konstantego Pruszaka. Dzięki temu wydarzeniu Sanniki zaznaczyły swoje miejsce na kulturalnej mapie Polski. Propagatorem Chopinowskiej spuścizny od ponad 40 lat jest m.in. Koło Towarzystwa im. Fryderyka Chopina.

Europejskie Centrum Artystyczne zostało utworzone w 2010 r i odwiedzającym oferuje zwiedzanie Pałacu, lekcje muzealne - „ pokój zagadek”, koncerty muzyki chopinowskiej prowadzone przez aktorów scen warszawskich, warsztaty artystyczne, plenery malarskie oraz spacer po obszernym i pięknym parku. Uczniowie podczas pobytu w Sannikach poznali wystrój wewnętrzny i zewnętrzny Pałacu, jego lokatorów i dzieje na przestrzeni lat. Ciekawym doświadczeniem był udział w lekcji muzealnej przy aktywnym zaangażowaniu uczniów, poprzez rozwiązywanie zagadek dotyczących wydarzeń z życia i twórczości Fryderyka Chopina, czytanie jego listów oraz gra na fortepianie i śpiew koleżanek. W oranżerii na terenie parku przygotowano potrawy z grilla, które wszystkim bardzo smakowały, a najsmaczniejsze okazały się ziemniaki.

Pobyt w tak klimatycznym miejscu był cennym doświadczeniem dla jego uczestników i okazją do poznania nowych miejsc na kulturalnej mapie ziemi mazowieckiej. Organizatorem wyjazdu był Szkolny Zespół ds. Turystyki i opiekunowie Samorządu Uczniowskiego. Uczestnicy dziękują bardzo za zorganizowanie i sfinansowanie wspaniałej wycieczki, z której pozostaną wspomnienia i gazetka z propozycjami turystycznych atrakcji na Mazowszu w sali geograficznej.

Opracowała : Bożena Pikora