Aktualności › Wycieczka do Biblioteki Miejskiej śladami Żołnierzy Niezłomnych

W dniu 25 marca 2022 r. uczniowie klasy 4 TB  udali się do Miejsko – Gminnej  Biblioteki Publicznej w Wyszkowie, gdzie obejrzeli wystawę pt. Żołnierze Wyklęci - niezłomni bohaterowie.
Pan Mirosław Powierza zrelacjonował młodzieży czasy powojenne oraz sylwetki uczestników konspiracji na ziemi wyszkowskiej, którzy nie zdali broni i walczyli z komunistycznym reżimem. Przybliżył niezłomna postawę Jana Kmiołka ps. Wir, który został ujęty przez UB w sierpniu 1951 r., na którym 7 sierpnia 1952 r. wykonano wyrok śmierci w więzieniu na ul. Rakowieckiej. Ucznia przedwojennego Gimnazjum Koedukacyjnego Piotra Kulasińskiego ps. Adam,  żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej rejonu Trzcianka, zamordowanego  przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w1946 r. i Jerzego Rytla ps. Jur,  harcmistrza Szarych Szeregów, zamordowanego  przez NKWD w 1944 r.
Żywa lekcja historii pomogła rozbudzać poczucie przywiązania i pamięci o własnym regionie.

Milena Czarnik