Turystyka w ZS1

W dniu 20 listopada 2010 r. młodzież Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie wraz z opiekunami: Bożeną Pikorą, Kariną Gnatkowską i Anetą Kasjaniuk-Pawlak w ramach Projektu „Atrakcyjna szkoła i wysoka jakoŚć kształcenia szansą na Twój zawodowy debiut” uczestniczyła w wyjeździe studyjnym pt. „Szanse zawodowe na Mazowszu-od przeszłoŚci do współczesnoŚci”. Program wyjazdu studyjnego obejmował zwiedzanie Elektrowni w Kozienicach, będącej największym tego typu zakładem w Polsce opalanym węglem kamiennym. Uczniowie poznali składowisko odpadów paleniskowych, nawęglanie, kotłownie bloków 200 MW i 500 MW, turbozespół bloków, zapoznali się również z architekturą i formami spędzania wolnego czasu w Kozienicach. Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Czarnolasu, który należał do Jana Kochanowskiego, najwybitniejszego poety doby odrodzenia. Młodzież obejrzała pamiątki związane z twórczoŚcią renesansowego humanisty, spacerowała również po pięknym parku. Następnym etapem wyjazdu studyjnego było zwiedzanie najstarszego w Polsce i pierwszego na Mazowszu zakładu papierniczego w Konstancinie Jeziornej. Uczniowie poznali dawny i współczesny sposób produkcji papieru, zapoznali się  z historią zakładu na przestrzeni lat, zwiedzili również Centrum Handlowe „Stara Papiernia”. Akcentem końcowym wyjazdu było zapoznanie się z infrastrukturą uzdrowiskową i sposobami wykorzystania wód mineralnych.

Celem wyjazdu studyjnego pt. „Szanse zawodowe na Mazowszu-od przeszłoŚci do współczesnoŚci” było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie, zwiększenie i urozmaicenie jakoŚci edukacji zawodowej oraz doskonalenie wiedzy i umiejętnoŚci młodzieży umożliwiające podjęcie dalszego kształcenia lub zdobycie atrakcyjnego zawodu. Podczas wyjazdu studyjnego uczniowie przekonali się o ogromnych możliwoŚciach rozwoju zawodowego na Mazowszu, pogłębili wiedzę o potencjale własnego regionu oraz dostrzegli korzyŚci płynące z wyboru kształcenia zawodowego.

Fascynacja Górami Świętokrzyskimi.

Młodzież Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie w październiku odbyła dwie wycieczki w Góry Świętokrzyskie. W dniach 6-8 października 2010 roku 55 uczniów z klas: II Lzi, II Tg, II TOŚ, II Lso, II Tot, II LO i III LO pod opieką Bożeny Pikory, Marii Czestkowskiej, Anny Przesmyckiej i Zofii Wóltańskiej wyjechała w najstarsze góry Polski. Uczestnicy tejże wycieczki zamieszkali w OŚrodku Wypoczynkowym „ Gołoborze” w Rudkach koło Nowej Słupi u stóp Świętego Krzyża. Zwiedzanie rozpoczęto od zdobycia Łysej Góry na szczycie której znajduje się koŚciół i klasztor pobenedyktyński oraz Muzeum Misyjne Ojców Oblatów. Po drodze podziwiano gołoborza – efekt wietrzenia mrozowego. Drugi dzień rozpoczęto od zwiedzenia zamku w Chęcinach, następnie odwiedzono najpiękniejszą jaskinię w Polsce – jaskinię Raj. Młodzież odwiedziła również kamieniołom Zygmunt, z którego pochodzi kolumna Zygmunta w Warszawie. Popołudnie spędzono w Kielcach, zwiedzając Amfiteatr Kadzielnia, Pałac Biskupi oraz spacerując parkiem wzdłuż alei zasłużonych. Trzeciego dnia odwiedzono Sandomierz, gdzie z Bramy Opatowskiej podziwiano panoramę miasta i okolicy. Uczniowie spacerowali również wąwozem Królowej Jadwigi i podziwiali sandomierską starówkę. Pobyt w oŚrodku uatrakcyjniały zajęcia na basenie, gra w bilard, tenisa, piłkarzyki oraz tańce w rytm ulubionej muzyki podczas dyskoteki.

W dniach 11- 12 października 2010 roku Góry Świętokrzyskie odwiedzili zwycięzcy corocznego turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły oraz przodownicy nauki i uczniowie wykazujący się szczególnym zaangażowaniem społecznym na rzecz szkoły i Środowiska. Zwycięzcami tegorocznego turnieju została klasa IV Technikum Budowlanego z wychowawcą Panią Lilianą Reising. Podczas wycieczki opiekunami młodzieży byli: wychowawca zwycięskiej klasy oraz Pani Katarzyna Sawicka i Pan Grzegorz Siemienowski. Zwycięzcy turnieju i prymusi nastawili się na zdobywanie szczytów najstarszego górotworu. Pierwszego dnia „ Drogą Królewską” weszli na Święty Krzyż, zaŚ drugiego dnia zdobyli Świętą Katarzynę i zwiedzili klasztor Bernardynek. Zdobyli także najwyższe wzniesienie – Łysicę ( 612 m.n.p.m.). Uczestnicy tego wyjazdu mieszkali w Świętej Katarzynie w hotelu „ Jodełka”.

Wyjazd dla zwycięzców i uczniów przodujących w nauce i aktywnoŚci społecznej z MSC sfinansowała Rada Rodziców. Uczniowie składają podziękowania Panu Marianowi Popławskiemu Dyrektorowi Szkoły oraz Pani Jolancie Ciuba Przewodniczącej Rady Rodziców i Radzie Rodziców za dofinansowanie pierwszego wyjazdu oraz sfinansowanie drugiego wyjazdu. Młodzież wróciła do Wyszkowa pełna niezapomnianych wrażeń, bogatsza o nową wiedzę i doŚwiadczenie z nadzieją kolejnych tak wspaniałych wyjazdów.

Opracowała:
Bożena Pikora