Aktualności › Sztuczna inteligencja w szkole?

6 października 2021 r. odbyła się w Warszawie ogólnopolska konferencja  warsztatowa Sztuczna inteligencja w programach eTwinning zorganizowana przez Krajowe Biuro eTwinning i Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Jedna z nauczycielek Agnieszka Motyka wzięła udział w tym wydarzeniu. W ramach wydarzenia prelegenci i trenerzy warsztatowi zapoznali uczestników z najnowszymi trendami edukacyjnymi dotyczącymi sztucznej inteligencji. Przedstawili także ciekawe pomysły na wykorzystanie sztucznej inteligencji w projektach eTwinning i na zajęciach lekcyjnych oraz zaprezentowali możliwości i korzyści, jakie przynosi stosowanie w edukacji najnowszych technologii i narzędzi TIK. Ciekawym punktem konferencji był wykład pt.: Czy kodowanie jest niezbędne? Umiejętności cyfrowe a sztuczna inteligencja prowadzone przez dr hab. Aleksandrę Przegalińską - Skierkowską, Prorektora ds. współpracy z zagranicą Akademii Leona Koźmińskiego oraz specjalistkę w dziedzinie nowych technologii i rozwoju sztucznej inteligencji, prowadzącą badania naukowe w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie.
W wystąpieniu Pani Prorektor skupiła się na sztucznej inteligencji rozumianej jako potężne narzędzie, z którego człowiek może nie tylko korzystać w wykonywaniu rozmaitych zadań, ale z którą także - a może raczej przede  wszystkim - jest w stanie owocnie współpracować.  Ponadto, mówiła o  umiejętnościach cyfrowych niezbędnych do tego, by skutecznie korzystać ze sztucznej inteligencji (AI) w pracy opartej na  wiedzy  (knowledge  work).
Każdy z uczestników podczas konferencji wziął udział w 3 dowolnie wybranych warsztatach. Pani Agnieszka Motyka wybrała: „Sztuczna inteligencja a narzędzia dostępności cyfrowej w edukacji”, „Wirtualny asystent uczniów i nauczycieli” oraz „Interaktywna metoda projektu w międzynarodowej współpracy online”. Wszystkie te spotkania warsztatowe były prowadzone przez trenerów lub ambasadorów eTwinning i miały na celu poznanie nowych cyfrowych form prowadzenia lekcji oraz aktywizowania uczniów do pracy i samokształcenia.

Opracowała Agnieszka Motyka