21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to wyjątkowa okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego
i promowanie potrzeby poprawnego posługiwania się językiem ojczystym. Polszczyzna jest kształtowana przez każdego użytkownika języka polskiego i wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni. To za sprawą wspólnego języka ludzie, którzy żyją w różnych częściach świata i należą do różnych środowisk, czy pokoleń – czują się częścią wspólnoty.
„Nasz język cały czas się bogaci, ale nasza mowa ubożeje” – uważa prof. Jerzy Bralczyk, który jest jednym z autorytetów w dziedzinie językoznawstwa. We współczesnym języku polskim zauważa się coraz więcej zapożyczeń oraz skrótowość komunikatów, za pomocą których porozumiewają się ludzie. W opinii językoznawców jednym z zagrożeń dla języka polskiego są również wulgaryzmy, które dawniej były traktowane jako wyznacznik języka ludzi najniższej kultury, a dzisiaj, niestety, w przestrzeni publicznej zauważa się obniżenie progu wrażliwości na wypowiedzi o zabarwieniu wulgarnym. Bądźmy więc świadomymi i odpowiedzialnymi użytkownikami języka ojczystego, a nade wszystko szanujmy naszą mowę ojczystą i zadbajmy o to, by język był świadectwem naszej tożsamości narodowej i kultury bycia.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w „Skłodowskiej” uczniowie przygotowali plakaty promujące poprawną polszczyznę. W klasach obejrzeli film : A jak mówi się u ciebie? oraz prezentację o tym wydarzeniu. By zaakcentować Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na korytarzach zawieszono dekoracje dotyczące Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej i Władysława Stanisława Reymonta- patronów roku 2025.
Nauczyciele języka polskiego