Dzień Języka Ojczystego

Data: 04.03.2025 r., godz. 10.48    86
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

 21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to wyjątkowa okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego
i promowanie potrzeby  poprawnego posługiwania20250227_074809_HDR.jpg (3.22 MB) się językiem ojczystym. Polszczyzna jest kształtowana przez każdego użytkownika języka polskiego  i  wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni. To za sprawą wspólnego języka ludzie, którzy żyją w różnych częściach świata i należą do różnych środowisk, czy pokoleń – czują się częścią wspólnoty.
     „Nasz język cały czas się bogaci, ale nasza mowa ubożeje” – uważa prof. Jerzy Bralczyk, który jest jednym z autorytetów w dziedzinie językoznawstwa. We współczesnym języku polskim zauważa się coraz więcej zapożyczeń oraz skrótowość komunikatów, za pomocą których porozumiewają się ludzie. W opinii językoznawców jednym z zagrożeń dla języka polskiego są również wulgaryzmy, które dawniej były traktowane jako wyznacznik  języka ludzi najniższej kultury, a dzisiaj, niestety, w przestrzeni publicznej zauważa się obniżenie progu wrażliwości na wypowiedzi o zabarwieniu wulgarnym. Bądźmy więc świadomymi i odpowiedzialnymi użytkownikami języka ojczystego, a nade wszystko szanujmy naszą mowę ojczystą i zadbajmy o to, by język był świadectwem naszej tożsamości narodowej i kultury bycia. 
      Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w „Skłodowskiej” uczniowie przygotowali plakaty promujące poprawną polszczyznę. W klasach obejrzeli film : A jak mówi się u ciebie? oraz prezentację  o tym wydarzeniu. By zaakcentować Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na korytarzach zawieszono dekoracje dotyczące  Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej i Władysława Stanisława Reymonta- patronów roku 2025.

                                                                                         Nauczyciele języka polskiego