Dzisiaj jest .

Wyjazdy studyjne


W dniu 2 kwietnia 2011r. młodzież Zespołu Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej – Curie  w Wyszkowie  wraz z opiekunami: Marzanną Siemienowską, Izabelą Balińską i Grzegorzem Siemienowskim w ramach projektu „ Atrakcyjna szkoła i wysoka jakoŚć kształcenia szansą na Twój zawodowy debiut”  uczestniczyła w wyjeździe studyjnym pt.” Uczniowie ze Skłodowskiej wzorem swojej patronki w poszukiwaniu wiedzy i możliwoŚci zawodowych w mikro i makro zakładach pracy na północno - wschodnim Mazowszu”.

Program wyjazdu studyjnego obejmował zwiedzenie rodzinnego zakładu meblarskiego „Wega” T-P w Ostrołęce specjalizującego się w produkcji mebli kuchennych , biurowych, call center,  pokojowych oraz łazienkowych, do wytworzenia których wykorzystane są materiały spełniające wszystkie europejskie standardy ekologiczne. Uczniowie zapoznali się z  nowoczesnym parkiem maszyn oraz nowoczesnymi technologiami, których precyzja oraz wydajnoŚć pozwalają  na zaufanie do jakoŚci oraz trwałoŚci mebli. Młodzież obejrzała stanowiska pracy oraz przeŚledziła  strukturę organizacyjną zakładu. Uczniowie dowiedzieli się o miejscu i randze firmy na rynku lokalnym i krajowym.

 

Więcej zdjęć w GALERII

W Skansenie Kurpiowskim  im. Adama Chętnika w Nowogrodzie dziewczęta i chłopcy  poznali technologię  budowy domów  w  XVIII i XIX w.  ze szczególnym zwróceniem uwagi na pokrycia dachów np. gontem, trzciną oraz łączenia Ścian zagród na tzw. "jaskółczy ogon". Uczniowie dowiedzieli się również że drzwi wejŚciowe do chałupy były zawsze  obite deskami we wzory "słonka" i "jodełki" oraz ozdobione kowalskimi gwoździami. Młodzież obejrzała wyposażenie domów i gospodarstw rolniczych.

Uczniowie poznali dawne zawody, które wykonywali mieszkańcy wsi  tj. kowal, olejarz, bartnik, młynarz, rybak, cieŚla. Młodzież obejrzała narzędzia i urządzenia wykorzystywane do pracy na roli i w gospodarstwie. Uczniowie zapoznali się z wyposażeniem kuźni, z działaniem młyna podbierakowego, kieratu, folusza i żaren.

 

Młodzież miała również okazję zwiedzić jeden z największych i najnowoczeŚniejszych zakładów mleczarskich – OSM w Piątnicy, który zatrudnia ponad 400 pracowników i przerabia ponad 200 milionów litrów mleka rocznie, dostarczanego przez ponad 1750 dostawców z czystego ekologicznie obszaru tzw. „Zielonych płuc Polski”.

Uczniowie obejrzeli linię technologiczną procesu  przetwarzania mleka i wytwarzania produktów mleczarskich najwyższej jakoŚci i o wysokiej czystoŚci mikrobiologicznej.

Zapoznali  się z poszczególnymi działami zakładu: odbioru mleka, aparatowni i galanterii oraz z ciągami technologicznymi: produkcji serka wiejskiego i twarożku domowego , produkcji serka Śmietankowego i produktów wytwarzanych na jego bazie, twarogów wiejskich, sera mascarpone.

Uczniowie zobaczyli także  magazyn produktów gotowych. Młodzież na stołówce pracowniczej degustowała produkty zakładu.

 

Podczas wyjazdu studyjnego uczniowie zapoznali się również z budową fortów-  inżynieryjnych umocnień w Piątnicy, które w roku 1900r. przebudowano przez wzmocnienie ich budowlami betonowymi

w postaci koszar szyjowych dla załogi, kojców i przeciwskarpowych galerii. Forty I, II, III (typu stałego) połączone zostały wałem obronnym o przekroju trójkątnym (charakterystyczny element fortyfikacji rosyjskich) i rowem. Tworzyło to razem obwarowanie ciągłe w odległoŚci 1,5 km od przeprawy.

 

Młodzież miała także okazję zapoznać się z architekturą gotyckiej Katedry Św. Michała

w Łomży. Uczniowie podziwiali  kunszt wykonania różnych elementów budowli:  ostrołukowego portalu wykonanego przed 1526 r., z trójuskokowyrn obramieniem w cegle, znajdującym się nad wejŚciem do katedry,  sklepienia gwiaździste i sieciowe w nawie głównej,  kryształowe w nawach bocznych, spotykane na Mazowszu doŚć rzadko.

W czasie wycieczki uczniowie obejrzeli również  fragment linii umocnień – bunkier obronny przy rzece Narew. Zapoznali się z technologią budowy żelbetonowego  bunkra i kopuły, wykonanej z odpornego na uderzenia pocisków stopu żelaza z molibdenem.

Podczas wyjazdu uczniowie przekonali się o możliwoŚciach rozwoju zawodowego na Mazowszu. Czas spędzony w gronie beneficjentów projektu był  okazją do integracji międzyklasowej, wymiany poglądów na temat poznawanych możliwoŚci zawodowych, a także próbą na dzień dzisiejszy teoretycznego przeniesienia poznanej wiedzy na teren powiatu wyszkowskiego.

 

 


„Na straży porządku i bezpieczeństwa- mazowieckie służby mundurowe”

 W dniu 5 marca 2011 młodzież Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie wraz z opiekunami: Bożeną Pikorą, Kariną Gnatkowską i Anetą Kasjaniuk-Pawlak w ramach Projektu „Atrakcyjna szkoła i wysoka jakoŚć kształcenia szansą na Twój zawodowy debiut” uczestniczyła w wyjeździe studyjnym pt. „Na straży porządku i bezpieczeństwa- mazowieckie służby mundurowe”.

Program wyjazdu studyjnego obejmował :

  • zwiedzanie oddziału prewencji policji w Piasecznie, gdzie uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy, poznali stanowiska pracy, czas pracy, ryzyko związane z wykonywaniem zawodu policjanta.
  • zwiedzenie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, młodzież zapoznała się ze schematem organizacyjnym tej prestiżowej uczelni, przeŚledziła Ścieżkę zawodową strażaka, a w auli SGSP wysłuchała interesującego wykładu na temat zagrożeń we współczesnym Świecie.
    Uczniowie obejrzeli również nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaŚniczy oraz pokazową akcję ratowniczą.
  • zwiedzanie Centrum Olimpijskiego oraz Muzeum Sportu i Turystyki. Uczniowie poznali zasady funkcjonowania i stanowiska pracy w Centrum Olimpijskim jako prestiżowym miejscu spotkań Środowiska sportowego, ludzi kultury, sztuki oraz stan przygotowań do Euro 2012. Młodzież zapoznała się z historią dyscyplin sportowych, regułami sportu wyczynowego oraz osiągnięciami wybitnych polskich olimpijczyków.
    Uczestnicy wyjazdu studyjnego obejrzeli nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaŚniczy
    Uczestnicy wyjazdu obejrzeli przygotowaną dla nich pokazową akcję ratowniczą.
     Więcej zdjęć w GALERII
    Celem wyjazdu studyjnego pt. „Na straży porządku i bezpieczeństwa-mazowieckie służby mundurowe” było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów Zespołu Szkól Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie, zwiększenie i urozmaicenie jakoŚci edukacji zawodowej oraz doskonalenie wiedzy i umiejętnoŚci młodzieży umożliwiające podjęcie dalszego kształcenia lub zdobycie atrakcyjnego zawodu w formacjach mundurowych. Podczas wyjazdu studyjnego uczniowie przekonali się o możliwoŚciach rozwoju zawodowego na Mazowszu, przeanalizowali drogę zawodową policjanta i strażaka oraz pogłębili wiedzę na temat sportu oraz potencjału własnego regionu.

W dniu 14.10.2010r odbył się kolejny wyjazd studyjny uczniów naszej szkoły, którego celem był Nowy Dwór Mazowiecki oraz Płock. Program wyjazdu niemal „pękał w szwach”.
W Nowym Dworze Mazowieckim młodzież zwiedziła zakłady Reckitt Benckiser Production( Poland) Sp. z o.o, które to sąŚwiatowym liderem w produkcji detergentów i Środków czystoŚci oraz wiodącą firmą w dziedzinie Środków higieny osobistej i leków OTC. Uczniowie po ciekawym wprowadzeniu do tematu dokonanym przez  pracowników Wydziału Rozwoju zostali oprowadzeni po zakładzie, zobaczyli proces produkcji i pakowania chemii gospodarczej (Calgonit, Woolite, Harpic, Vanish itp), poznali innowacyjne rozwiązań dla tej branży, oraz asortyment produktów. Dowiedzieli się również jakie są wymagania rekrutacji oraz co się liczy w przypadku ubiegania się o pracę w tej firmie. Następnie młodzież udała się do Płocka i po podzieleniu się na dwie grupy, częŚć zwiedzała zakłady Levi Strauss Poland Sp. z.o.o, producenta oryginalnych, autentycznych dżinsów, gdzie zapoznała się z ponad 150 – letnią historią firmy, oraz procesem produkcyjnym. Miała też możliwoŚć poznania najnowszej kolekcji Levisa, która dopiero wejdzie na rynek w przyszłym sezonie.
W tym samym czasie druga częŚć uczniów zwiedzała ogromne zakłady New Holland Sp.z o.o. firmę, która zajmuje się produkcją sprzętu i maszyn dla rolnictwa oraz budownictwa i wytwarza m.in. kombajny zbożowe, prasy zwijające oraz podzespoły do urządzeń rolniczych. Jedyny w kraju producent kombajnów zbożowych BIZON przekształcił się w spółkę z udziałem kapitału międzynarodowej korporacji CNH. Tu w ponad oŚmiohektarowej hali młodzież przeszła przez etapy procesu produkcji elementów do kombajnów, oraz składania ich w jedną całoŚć. Z przedstawionej przez byłego głównego projektanta i konstruktora tej firmy prezentacji multimedialnej dowiedziała się wiele ciekawych informacji o zakładzie, jej historii, działalnoŚci, kierunkach rozwoju oraz zatrudnieniu. Obdarzona folderami i prospektami niestety musiała się pożegnać by kontynuować program wyjazdu.
Po posiłku, przy pięknej pogodzie, rozpoczęło się zwiedzanie Płocka, miasta, które w latach 1079-1138, pełniło rolę stolicy Państwa Polskiego, spacer po Starym MieŚcie, zwiedzanie Bazyliki katedralnej z 1144r, gdzie w kruchcie znajduje się kopia słynnych brązowych, romańskich Drzwi Płockich, a w Kaplicy Królewskiej - sarkofag dwóch władców Polski - Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. przejŚcie na wzgórze Tumskie skąd rozpoŚciera się przepiękny widok na pradolinę Wisły, przejŚcie ul Tumską, najsłynniejszym płockim deptakiem oraz ulicą Grodzką, jednym z najstarszych miejskich traktów z XIII-wiecznym rodowodem, podziwianie zabytkowych kamienic. Sporo uwagi i czasu zajęło zwiedzenie „Małachowianki” - najstarszej z istniejących w Polsce szkół Średnich (zał. w 1180 r.), której absolwentami byli m.in. Ignacy MoŚcicki, Św.Andrzej Bobola i wielu innych. Tu w podziemiach Średniowiecznego skrzydła budynku młodzież zwiedziła muzeum szkolne z reliktami architektury romańskiej i gotyckiej i poznała „smak dawnej edukacji”. Finał zwiedzania miał miejsce na płockim rynku przy przepięknej fontannie przed ratuszem.
Wyjazd w znacznym stopniu  poszerzył horyzonty zawodowe uczniów. Była to swoista lekcja zawodoznawstwa  i historii. Ten wyjazdowy „duet” na pewno na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów i być może zaowocuje czymŚ znaczącym w ich życiu zawodowym i osobistym.
Wyjazd ów mógł się odbyć dzięki współfinansowaniu ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kierownikiem wyjazdu była Bogusława Pawelska – Kozon – szkolny doradca zawodowy, a opiekunami – nauczycielki: Katarzyna Ostrowska i Anna Kozon

 Zdjęcia w galerii. Zapraszamy do odwiedzenia.

10 kwietnia 2010 r. uczniowie klas technicznych z ZS Nr 1 im. MSC, objęci Projektem „ Atrakcyjna szkoła i wysoka jakoŚć kształcenia szansą na Twój zawodowy debiut” wzięli udział w wyjeździe studyjnym do Łodzi.

 Głównym celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z czynnikami lokalizacji, rozwojem  i przekształceniami przemysłu włókienniczego w Łodzi oraz możliwoŚcią zatrudnienia w różnych branżach powstałych na bazie reorganizacji istniejących obiektów i przedsiębiorstw włókienniczych.

Uczestnicy wyjazdu zwiedzili między innymi XIX-wieczny zespół rezydencjalno – fabryczny Księży Młyn. Oglądali zabudowania fabryki K. Scheiblera i przędzalnię bawełny I. Poznańskiego. W jedynym w Polsce Muzeum Włókiennictwa, powstałym na bazie „Białej fabryki” L. Meyera, jednego z najstarszych obiektów fabrycznych w Łodzi, poznali  proces technologiczny produkcji wyrobów włókienniczych,  stanowiska  pracy (maszyny  i narzędzia)  oraz  surowce wykorzystywane do produkcji włókienniczej. Uczniowie mieli możliwoŚć zobaczenia jednego z przykładów rewitalizacji ponad stuletnich zakładów przemysłowych w atrakcyjny kompleks handlowo -rozrywkowo-kulturalny MANUFAKTURA, pełniący funkcję centrum Łodzi.

 

 
   
 


Więcej zdjęć w GALERII

Dla wielu uczestników był to pierwszy wyjazd do Łodzi, dlatego z zainteresowaniem poznawali tajniki przemysłu włókienniczego i obserwowali największą obecnie rewitalizację budynków fabrycznych w Europie.

Wyjazd  współfinansowany był ze Środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Kierownikiem wyjazdu była Marzena Kulesza – kierownik szkolenia praktycznego, a opiekunami – nauczycielki: Renata Czyż  i Ewelina Błachno.

1
GALERIA ZDJĘĆ
Przejdź do Galerii
Ostatnio dodane:
photo_newest
Copyright © 2018 by Zespół Szkół nr 1 w Wyszkowie.

Zamknij Strona stosuje tzw. cookies przede wszystkim aby ułatwić korzystanie z witryny. Użytkownicy serwisu mogą samodzielnie zarządzać plikami cookies w ustawieniach swojej przeglądarki. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla stosowanych plików cookies.