The main purpose of the projects refinanced as part of Power 2014 – 2020 is the development of the potential of individuals and institutions through the realization of actions involving transnational mobility. One of the beneficiaries of resources Power, partially financed by the European Social Fund is Zespół Szkół Nr1 im. Marii Skłodowskiej- Curie in Wyszków.

Our project No. 2016-PLO-KA102-024513 entitled “Skłodowska in Wyszków as a leader of European mobility of students and teachers”, within the framework of the financial contract No.2016-PLO-KA102-024513 received the financial support in the amount 506 069,49 PLN.

In the project the participation will take 36 students, 4 tutors and 12 teachers of vocational subjects and the vocational foreign language. Participants of the project will receive refinancing in the following forms of support:

• foreign professional trainings for 36 students in Italy and Great Britain,
  • staff training,
  • “Job shadowing” for 12 teachers of vocational subjects and the vocational foreign language.

The project will be realized from 31st December 2016 to 30th December 2017.

During the realization of the project our students and teachers:

- will gain new knowledge and professional skills

- will use the gained knowledge in practice on worksites

- will learn from the best

- will gain the greater self-worth and self-confidence

- will gain skills of planning their work and sharing tasks

- more awaken creativity and a willingness of the action in cooperation with other

- will increase competences of communicating in foreign languages

- will deepen the knowledge of the culture and customs of Italy, Great Britain and Spain