Tworzenie innowacyjnych rozwiązań

W okresie od 13.10.2018 do 18.12.2018r. trzy grupy uczniów z Technikum i Liceum w Zespole Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyszkowie uczestniczyli w warsztatach „Tworzenie innowacyjnych rozwiązań” z zakresu innowacyjności i przedsiębiorczości w ramach Projektu: „Otwarci na świat uczniowie i uczennice szkół i placówek powiatu wyszkowskiego szansą rozwoju dla województwa mazowieckiego”

Warsztaty odbyły się w wymiarze 15 godzin  dla każdej z grup a ich celem było kształtowanie właściwych postaw i umiejętności uczniów niezbędnych na rynku pracy w tym postaw przedsiębiorczych i innowacyjnych oraz rozwijanie kompetencji kluczowych.

Uczestnicy warsztatów poznali pojęcie przedsiębiorczości, cechy osoby przedsiębiorczej oraz zalety bycia osobą przedsiębiorczą. Wykonali test na przedsiębiorczość i dokonali jego analizy. Poznali pojęcie innowacji oraz zależność między innowacyjnością i przedsiębiorczością. Uznali przedsiębiorczość jako pierwotne źródło i warunek wszelkiej innowacyjności. Poznali też metodę KAIZEN oraz prezentowali przykłady innowacyjności.

Uczniowie pracowali metodą „łańcuchów skojarzeń”. Poznali sytuację w oświacie oraz innowacyjne metody i elementy procesu edukacyjnego wprowadzane w ostatnich latach. Wykonali też pracę grupową dotyczącą innowacji pedagogicznych pt. „Moja szkoła przyszłości”, którą  prezentowali sobie m.in. przez storystelling. Wielkim zainteresowaniem cieszył się też warsztat w oparciu o materiał dydaktyczny Akademii Rozwoju „Komunikacja i perswazja czyli jak skutecznie porozumiewać się z innymi”, który wpłynął na rozwój ich kompetencji osobowych i interpersonalnych przygotowujących do skutecznego i konstruktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.

Zajęcia odbywały się z wykorzystaniem rożnych środków dydaktycznych, różnych metod i stylów pracy. Uczniowie pracowali indywidualnie i grupowo. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co wskazuje na sensowność prowadzenia takich działań.

Warsztaty przeprowadziła Bogusława Pawelska-Kozon, szkolny doradca zawodowy, podobne zajęcie prowadziła pani Elżbieta Mańko dla 4 innych grup.