17 czerwca 2005r. Zespół Szkół Nr 1 został przyjęty do Klubu Przodujących Szkół. Był drugą szkołą ponadgimnazjalną w powiecie wyszkowskim, która dołączyła do tego elitarnego grona. W holu szkoły została odsłonięta  tablica, która zawsze będzie przypominać o tej wyjątkowej chwili i istotnym wydarzeniu w życiu placówki. O przyjęciu Zespołu Szkół Nr 1 do Klubu Przodujących Szkół zadecydowało wiele czynników: tworzenie optymalnych warunków do poszerzania wiedzy i rozwijania umiejętności uczniów, różnorodne koła zainteresowań, aktywny udział w organizacji wielu akcji, uroczystości okolicznościowych, programów, które niewątpliwie służą integracji środowiska lokalnego. Szkole rekomendacji udzieliła Zofia Dawidzka, koordynator Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, które powołało Klub Przodujących Szkół.
    W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele Stowarzyszenia Pomocy Szkole – Marianna Woźniak i Janusz Syrokomski oraz wicewojewoda Adam Mroczkowski i wicekurator mazowiecki Lech Poduch. Na galę przyjęcia Zespołu Szkół Nr 1 do Klubu Przodujących Szkół przybyły delegacje szkół powiatu wyszkowskiego ze sztandarami.

Przewodniczącą Szkolnego Klubu Przodujących Szkół została Pani Anna Przesmycka, zaś od 2016 roku funkcję tę pełni Pani Sylwia Wojciechowska, która także w 2018 roku została wybrana na Członka Prezydium Zarządu Stowarzyszenia Pomocy Szkole w Ostrołęce.                  W roku 2017  Dyrektor Szkoły Pan Marian Popławski został wybrany na Wiceprzewodniczącego Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Szkole, którego Przewodniczącą jest Pani Zofia Grzebisz - Nowicka.
    Myślą przewodnią Klubu jest kształcenie i rozwój na wielu płaszczyznach ucznia a także promocja szkoły z nastawieniem na współpracę i budowanie właściwych relacji  z innymi placówkami, przez co nasza szkoła wzbogaciła się o nowe doświadczenia i wiedzę. W tym celu nawiązaliśmy systematyczną współpracę z innymi szkołami klubowymi m.in. Szkołą Podstawową Nr 1 w Wyszkowie, Szkołą Podstawową Nr 4 w Wyszkowie, Szkołą Podstawową Nr 5 w Wyszkowie, Szkołą Podstawową w Leszczydole Starym. Nasza szkoła jest w stałym kontakcie także ze szkołami z Małkini Górnej, Chorzel, Przasnysza a także wielu szkół w Ostrołęce. Uroczystości związane z tradycjami Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych, Świętem Szkoły oraz rocznicy przynależności do Klubu Przodujących Szkół  organizowane zawsze w innej szkole to  okazja  do spotkań, rozmów jak również wspólnego świętowania.
    Przynależność do Klubu Przodujących Szkół do ogromne wyróżnienie, ale także zobowiązanie w ramach którego nasza szkoła podejmuje systematycznie wiele przedsięwzięć mających na celu rozwój zainteresowań i talentów młodzieży w różnych dziedzinach wiedzy            i umiejętności.
Co roku uczniowie chętnie biorą udział w konkursach plastycznych i literackich nt. ,,Kwiaty dla Babci i Dziadka” zorganizowanym przez Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole. Lekkość pióra oraz niezwykła wrażliwość artystyczna młodzieży zostaje zauważalna przez Jury Stowarzyszenia, czego potwierdzeniem są zdobywane dyplomy i nagrody. W roku 2016 laureatką II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego ,,Wiersz o Babci i Dziadku” została Łucja Borkowska, uczennica klasy drugiej Technikum Hotelarskiego zdobywając nagrodę specjalną. W roku 2018 na Gali Laureatów IV edycji tego samego konkursu nagrodę za II miejsce otrzymała Adrianna Zonik, uczennica klasy pierwszej II Liceum Ogólnokształcącego. Dyplomy oraz nagrody zostały wręczone przez aktorkę Teresę Lipowską – przewodniczącą konkursu w Akademickim Centrum Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.
    Tradycją już w naszej szkole stały się organizowane corocznie konkursy kulinarne w ramach których młodzież z różnych szkół gastronomicznych rywalizuje o wysokie nagrody w tym także wycieczki. Patronat nad konkursem obejmuje także Krajowe Stowarzyszenie Pomocy Szkole z Panią Zofią Grzebisz – Nowicką na czele, która zawsze ciepłymi i serdecznymi słowami, a także nagrodami książkowymi dodaje otuchy uczestnikom konkursu.
    Wywiązując się z założeń i celów Klubu nasza szkoła ma możliwość wsparcia finansowego   z którego korzystają niejednokrotnie nasi uczniowie. Dążymy do wspierania młodzieży, która wykazała się dużym zaangażowaniem i pracą na rzecz społeczności szkolnej.  W tym celu dzięki kwotom zebranym od członków Szkolnego Koła Stowarzyszenia Pomocy Szkole co roku ufundowane zostaje jednorazowe stypendium i wręczane podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Ponadto systematycznie  jeden z naszych uczniów dostaje stypendium fundowane  przez Ostrołęckie Stowarzyszenie Pomocy Szkole  w Ostrołęce, które jest wręczane podczas uroczystości związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
    Nasz dorobek przynależności do Klubu Przodujących Szkół to już 13 lat.
Członkostwo w Klubie Przodujących Szkół sprawia, że nasza szkoła postrzegana jest jako placówka godna zaufania pod względem zarówno dydaktycznym jak i wychowawczym. Uczestnictwo w życiu szkoły Przedstawicieli Stowarzyszenia Pomocy Szkole i Klubu Przodujących Szkół daję gwarancję pomyślności i wielu sukcesów zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Ciąg dalszy na strnonie 2.